^Góra

EasyCookieInfo

Licznik odsłon

022928
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
825
636
2976
14324
15107
7821
22928

Your IP: 54.146.195.24
2018-11-21 13:53

Kuchnia krzywiecka

Polecamy

 

 

Newslatter

Zapisz się do naszego Newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zbieranych w niniejszym formularzu przez Krzywcza - Trzy Kultury, w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.). Przyjmuję do wiadomości, iż niniejszą zgodę mogę odwołać w każdym czasie.* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez lub na zlecenie Krzywcza -Trzy Kultury, za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.).* Aby otrzymać zniżkę, potwierdź adres e-mail w wiadomości, którą do Ciebie wysłaliśmy. * Kod nie obowiązuje przy zakupie produktów przecenionych i nie łączy się z innymi promocjami. * Pole obowiązkowe

Gościmy na:

Tablica - Historia budynku krzywieckiej Apteki

alt14 grudnia 2012 r. na budynku krzywieckiej Apteki została zawieszona tablica z historią tego domu. Inicjatorem jej umieszczenia był właściciel Apteki p. Jan Mrozek. To godny naśladowania przykład, że można niewielkim środkami promować historie lat minionych, szanować dorobek poprzedników, którzy korzystali z tego najstarszego drewnianego budynku w miejscowości. Gdy, pan Jan Mrozek zwrócił się do mnie z prośbą, by zredagować tekst tablicy chętnie się za to zabrałem. Jednak materiały, które zostały na niej umieszczone to mała część tego, co udało się już ocalić od zapomnienia. Na tablicy jest również zdjęcie gmachu z roku 1942, co jest rzeczą naprawdę unikatową. Za udostępnienie zdjęcia dziękuję p. Krzysztofowi Gąsce.

Przy tej okazji pragnę przedstawić drogę do zredagowania tekstu tablicy. Pierwsze ważne informacje o budynku uzyskałem od mojego ojca 18 lat temu. Od tego czasu systematycznie gromadziłem informacje na temat przeszłości budynku i ludzi, którzy w nim mieszkali. Za pośrednictwem internetu poznałem wnuczkę rabina Uhriego Evę Meskin z d. Fink, która napisała wprawdzie wspomnienia, ale nie zgodziła się na ich publikację. W bieżącym roku poznałem p. Elżbietę Magnuszewską – Zuver z Chicago, która w tym domu się urodziła i spędziła pierwsze lata swego życia. Powiększała się ilość wiadomości na temat tego budynku, dlatego powstały dwa artykuły i zostały opublikowane na stronie internetowej Krzywcza – Trzy Kultury Rabinówka i Z Kalisza do Krzywczy. Z syntezy tych dwóch artykułów powstał tekst tablicy, który niech świadczy o bogatej historii tego budynku dla mieszkańców gminy oraz turystów.

alt

Z mojej strony serdecznie dziękuję p. Janowi Mrozkowi i jego współpracownikowi p. Mateuszowi Kalinowskiemu za realizację tęj pięknej inicjatywy.

Piotr Haszczyn

Zapraszamy na blog  - www.krzywcza.blogspot.com

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2018. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.