^Góra

EasyCookieInfo

Licznik odsłon

020675
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
723
729
6351
9793
12854
7821
20675

Your IP: 54.226.209.201
2018-11-18 23:25

Kuchnia krzywiecka

Polecamy

 

 

Newslatter

Zapisz się do naszego Newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zbieranych w niniejszym formularzu przez Krzywcza - Trzy Kultury, w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.). Przyjmuję do wiadomości, iż niniejszą zgodę mogę odwołać w każdym czasie.* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez lub na zlecenie Krzywcza -Trzy Kultury, za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.).* Aby otrzymać zniżkę, potwierdź adres e-mail w wiadomości, którą do Ciebie wysłaliśmy. * Kod nie obowiązuje przy zakupie produktów przecenionych i nie łączy się z innymi promocjami. * Pole obowiązkowe

Gościmy na:

Historia muru kościelnego

altWokół kościoła parafialnego w Krzywczy od czasów jego powstania mieścił się cmentarz. Informację na ten temat po raz pierwszy w źródłach archiwalnych mamy z wizytacji ks. Bpa Krzysztofa Szembeka przeprowadzonej w 1720, ale dekret reformacyjny pochodzi z roku 1722. W tym roku cmentarz przykościelny był „ogrodzony płotem drewnianym poszytym słomianym daszkiem”. W wizytacji ks. Bpa Sierakowskiego z roku 1744 jest informacja, że „ cmentarz żadnego ogrodzenia nie ma i nie był zamknięty, tylko od północy obstawiony komorami”. Następna wizytacja z roku 1775 wspomina już że „cmentarz murem opasany, od północy niedokończony.

Należy pamiętać, że kościół był wybudowany na stoku, który łagodnie opadał w stronę południową i zachodnią.

Jak wynika z zebranych materiałów źródłowych mur okalający krzywiecki kościół powstał około roku 1775. Przyczyną jego budowy było przeprowadzenie koło świątyni traktu cesarskiego.

Cmentarz wokół kościoła był używany do 1785. Rok później funkcjonował już obecny cmentarz założony przez Ks. Konstantego Fredrę. Budowa muru, a następnie wyrównanie nawiezioną ziemią, spowodowało uformowanie sztucznego wzgórza, na którym kościół jest zlokalizowany do dzisiejszego czasu. W przeciągu wieków wzgórze to sukcesywnie się zmniejszało. Podczas budowy traktu cesarskiego, cześć cmentarza zostało przeznaczone na obecnie biegnącą na jej miejscu drogę. Wydaje się, że w tym czasie mur kościelny otrzymał ostateczny kształt. Cały mur powstał w czasie budowy traktu cesarskiego i jest jednym z nielicznych widzialnych zabytków historycznych tego wielkiego przedsięwzięcia. Dodatkowo wzgórze zostało wzmocnione betonowymi filarami podpierajaltącymi fundamenty kościoła, następnie wzmocnione kamieniami.

W latach 80 –tych XX w. mur został przebudowany. Wyburzono dwa filary na bramkę [widoczne na zdjęciu obok z roku 1956] tuż za schodami wejściowymi do kościoła. Rozebrano również część muru od wejścia w lewą strony i przy dzwonnicy. Istniejącą siatkę od bramy wejściową w stronę prawą, a mur w stronę lewą ogrodzono przęsłami z metalowych prętów. Poprawiono mur w stronę od dzwonnicy w stronę Woli Krzywieckiej, jednak zachowano jego wysokość.

  

Piotr Haszczyn

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2018. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.