Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

altJedyną pozostałością po wielowiekowym pobycie Żydów w Krzywczy jest Kirkut czyli cmentarz. Od wielu lat było to miejsce niedostępne – brak wejścia i bardzo zaniedbane. W tej sytuacji w 2009 r. Jerzy Wójcik wyciął krzaki, którym porastał cmentarz. Niestety przez ostanie kilkanaście lat krzaki, które rosły w pobliżu macew spowodowały nawilgocenie nagrobków, co spowodowało wietrzenie i odpadanie kawałków nagrobków. W roku 2010 także Jerzy Wójcik wykosił dwukrotnie trawę. W roku 2011 oficjalnie wspólnie z J. Wójcikiem zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego, które jest zarządcą cmentarza, o możliwość wykonania wejścia oraz dalszą opiekę nad kirkutem. W dniu 19 kwietnia 2011 r. komisja ze Starostwa Powiatowego wykonała, w mojej obecności, oględziny cmentarza. W piśmie od Starostwa otrzymaliśmy pozwolenie na prowadzenie prac porządkowych oraz wykonania wejścia w wyznaczonym miejscu.

Ponieważ cmentarz nie jest wpisany do rejestru zabytków spotkałem się z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, aby podjąć ten temat. Ustaliliśmy, że najlepiej byłoby wpisanie obiektu na listę zabytków z tzw. urzędu. Z tego powodu zwróciłem się z pismem do Pana Rabina Polski, który wystosował pismo do konserwatora zabytków. Sprawa w chwili obecnej jest rozpatrywana. Również pismem do starostwa zwróciliśmy się z prośbą o możliwości wycięcia kilku suchych drzew, jedno z nich burza wydarła z korzeniami. W ubiegłym tygodniu po przejściu prawie dwumiesięcznej procedury uzyskaliśmy zgodę na wycinkę tych drzew.

W roku 2012 Jerzy Wójcik wykosił trawę na cmenarzu. Można obecnie [lipiec] zwiedzić pozostałości krzywieckiego kirkutu.

alt

12 VII 2011 r. wspólnie z Januszem Śmigielskim wykonałem wejście na Kirkut oraz teren cmentarza został wykoszony. Poniżej zdjęcia przed i po wykonaniu wejścia na cmentarz.

alt alt

Wszystkie prace są konsultowane z Komisją Rabiniczną ds. cmentarzy w Warszawie oraz Starostwem Powiatowym w Przemyślu.

Aby cmentarz zachować dla potomnych niezbędne są prace konserwatorskie ocalałych macew. Są to sprawy, które wymagają sił fachowych i funduszy. Być może uda się w następnym roku wykonać te prace. Jeżeli będą środki finansowe planujemy odbudować istniejące ruiny ohelu [ohel kaplica cmentarna] i urządzić tam miejsce pamięci o krzywieckich Żydach.

Wszystkich chętnych, którzy chcą pomóc w tej inicjatywie proszę o kontakt emailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Piotr Haszczyn

Jak dojść na cmentarz? Kliknij tu.

Zdjęcia przed wykonaniem prac porządkowych

alt

alt

alt

Zdjęcia po wykonaniu prac porządkowych

alt

alt

alt

 

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.