^Góra

EasyCookieInfo

Licznik odsłon

023005
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
902
636
3053
14324
15184
7821
23005

Your IP: 54.146.195.24
2018-11-21 14:54

Kuchnia krzywiecka

Polecamy

 

 

Newslatter

Zapisz się do naszego Newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zbieranych w niniejszym formularzu przez Krzywcza - Trzy Kultury, w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.). Przyjmuję do wiadomości, iż niniejszą zgodę mogę odwołać w każdym czasie.* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez lub na zlecenie Krzywcza -Trzy Kultury, za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.).* Aby otrzymać zniżkę, potwierdź adres e-mail w wiadomości, którą do Ciebie wysłaliśmy. * Kod nie obowiązuje przy zakupie produktów przecenionych i nie łączy się z innymi promocjami. * Pole obowiązkowe

Gościmy na:

Przeprawa przez San Księżnej Sapieżanki

altPo 17 września 1939 w wyniku paktu Ribbentrop - Mołotow,lewobrzeżne tereny Sanu pozostały pod okupacją niemiecką, a prawobrzeżne dostały się pod okupację rosyjską. W strefie rosyjskiej między Bachowem, a Chyrzyną istniał przysiółek Na Szwedach zwany także Parcelacją, mieszkała tam rodzina Majewskich. Po kilku miesiącach okupacji rosyjskiej  do domu Majewskich zapukała właścicielka zamku w Krasiczynie, księżna Sapieha wraz z dziewięcioletnim wnukiem, z prośbą o przeprowadzenie ich na drugą stronę Sanu, aby być na terenie zajętym przez Niemców, ponieważ obawiali się utraty życia od Rosjan. Po poczęstunku i odczekaniu do nocy, 17 letnia wówczas Maria Majewska (później Pawłowska na zdjęciu powyżej), wraz z bratem Stefanem pod osłoną nocy przeprowadzili ich przez San do strefy niemieckiej. Uciekinierzy mieli na sobie białe prześcieradła, aby nie odróżniać się od śniegu, przeprawa odbyła się po zamarzniętym Sanie. Jakie był dalsze losy księżnej Sapieżyny i jej wnuka nie było wiadome.

10 lutego 1940 r. rodzinę Majewskich, jak i wiele polskich rodzin prawobrzeżnego Sanu Rosjanie wywieźli na Syberię i po 6-ciu latach katorżniczej pracy, przewieziono ich w rejon Olsztyna, ale woleli powrócić do rodzinnych stron.

W roku 2013 -  gdy prasa przemyska napisała, że książę Michał Ksawery Sapieha  stara się odzyskać swoja posiadłość w Krasiczynie, córki Marii Pawłowskiej (Majewskiej), przypomniały sobie o opowiadaniu mamy wspominającej przeprawę przez San. Pojechały do domu, który ma książę Sapieha w okolicach Birczy, ale zastały tylko kobietę, która opiekuje się jego domem, ponieważ książę mieszkał w Belgi. Opowiedziały swoją historię i pozostawiły numer telefonu.

Po pewnym czasie zadzwonił książę Michał Ksawery Sapieha i potwierdził, że to on był tym chłopcem przeprowadzanym wraz z babcią przez San. Jednak mimo chęci Książę Sapieha nie spotkała się z rodziną, która Go uratowała, gdyż zmarł 17 lipca 2013 r. w 83 roku życia. Zmarła również Maria Pawłowska.

 Henryk Stanoch [luty 2014]

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2018. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.