^Góra

EasyCookieInfo

Licznik odsłon

046065
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
278
606
2650
37736
15266
22978
46065

Your IP: 107.21.169.9
2018-12-19 03:28

Kuchnia krzywiecka

Polecamy

 

 

Newslatter

Zapisz się do naszego Newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zbieranych w niniejszym formularzu przez Krzywcza - Trzy Kultury, w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.). Przyjmuję do wiadomości, iż niniejszą zgodę mogę odwołać w każdym czasie.* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez lub na zlecenie Krzywcza -Trzy Kultury, za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.).* Aby otrzymać zniżkę, potwierdź adres e-mail w wiadomości, którą do Ciebie wysłaliśmy. * Kod nie obowiązuje przy zakupie produktów przecenionych i nie łączy się z innymi promocjami. * Pole obowiązkowe

Gościmy na:

Jakub z Krzywczy - pobożny rycerz

Kilka dni temu otrzymałem ciekawą informację od p. Augustyna Czubochy o rycerzu Jakubie z Krzywczy, który kupił, a następnie podarował parafii jarosławskiej [Kolegiacie] wieś Szczyta dziś w gminie Pawłosiów. Oto treść tej notki.

„Probostwo jarosławskie miało uposażenie w dziesięcinach, własne grunta, otrzymane od dziedziców, oraz dochody z kościołów i kaplic w parafii. W r. 1508 przybyło nowe uposażenie. Mianowicie pobożny rycerz Jakub z Krzywczy kupił od Ścibora Korytki i żony jego Anny za 300 grzywien wieś ich dziedziczną Szczytna, leżącą w obrębie parafii jarosławskiej. Wieś tę w obecności Spytka zapisał kościołowi parafialnemu jarosławskiemu. Donację tę zatwierdził król Zygmunt w Sandomierzu dn. 7 maja 1508 r. i zwolnił ją od wszelkich ciężarów i danin. We wtorek przed uroczystością św. Tomasza Ap. sędzia Maciej z Bóbrki i podsędek Dersław z Krzywczy darowiznę tę ogłosili w Przeworsku, jako prawnie dokonaną, 1508 r. Maciej Drzewicki, biskup przemyski, donację tę zatwierdził i wieś Szczytną do kościoła parafialnego w Jarosławiu inkorporował w Radymnie w poniedziałek dn. 14 sierpnia 1508 r. Biskup zobowiązał ówczesnego proboszcza ks. Jakuba z Kościany (de Kosten ) i jego następców do odprawiania w tygodniu jednej Mszy św. z racji otrzymanej donacji. Akt donacyjny wsi Szczytna przesłano 19 lutego 1848 r. do Konsystorza przemyskiego. "

Odpis za: Ks. Jakub Makara "Dzieje Parafii Jarosławskiej ". Jarosław, 1936.

Informacja ta zainspirował mnie do poszukiwań na temat Jakuba z Krzywczy, o którym już wcześniej miałem informację, ale za bardzo nie dociekałem jego pochodzenia. Jak na razie jest to postać, która ma same znaki zapytania. Z genealogii roku Krzywieckich nie wynika bezpośrednio, że był rodzinnie związany z tym rodem, ale powyższy dokument daje jasne przesłanki, że z Krzywczą musiał być związany. Samo nazwisko to potwierdza, że był z Krzywczy, ale czyim synem? W roku 1437 odnotowano w źródłach śmierć Dzirsława, po którym pozostała wdowa z licznym potomstwem: Janem zwanym Lakwą (Laqua), Rafałem, Mikołajem Chabrym, Zebrydem zwanym Klawko oraz trzy córki: Katarzyna, Jadwiga i Beata. Krzywczę po śmierci Jana Lakwy odziedziczył Rafał, ale wśród jego dzieci nie występuje Jakub. Natomiast występuje Anna, która wyszła za mąż za Bronisza z Kociny i Korytnik. Jak informuje powyższy dokument Jakub kupił Szczytną od Ścibora Korytki i jego żony Anny. Być może Ścibor był drugim mężem Anny, a Szczytna była jego wsią. Wskazuje na to informacja, że wieś była dziedziczna, ale Krzywieccy nigdy jej nie posiadali. Można z tego wysnuć hipotezę, że Jakub mógł być synem Anny Krzywieckiej. Niestety żadne źródła tego nie potwierdzają. Druga możliwość, że był synem Mikołaja Chabrego, o którym mamy bardzo skąpe informacje. Trzecia, że był potomkiem tajemniczego podsędka Dziersława. Żadnej z tych hipotez nie potwiedzają źródła.

W powyższym dokumencie mamy również inną ciekawą informację, że dotację tę zatwierdził podsędek Dziersław z Krzywczy. I tu też wielki znak zapytania, gdyż w tym okresie Krzywczę posiadał Rafał, ale zmarł w roku 1502. We wszystkich dokumentach podpisywał się, jako Rafał z Krzywczy również inni bracia nie używali w tym czasie rodowego nazwiska Dziersław. Jak wynika ze źródeł Rafał i jego bracia nie pozostawili, jak twierdzą źródła, potomka męskiego i Krzywcza przeszła w ręce Orzechowskich. Być może Jakub zginął w jakimś boju lub nie miał prawa do dziedziczenia, ale dlaczego? Tak więc przy obecny stan wiedzy bardzo trudno stwierdzić kim był Jakub z Krzywczy, jeszcze bardziej inspiruje do poszukiwań osoba podsędka Dziersława, który, jak by nie patrzeć był potomkiem męskim rodu.

W tym gąszczu znaków zapytania ważna jest inspiracja do dalszych poszukiwań, by rozwikłać zagadkę „pobożnego rycerza Jakuba z Krzywczy”. Za tę inspirację dziękuję p. Augustynowi.

Piotr Haszczyn [czerwiec 2016]

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2018. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.