^Góra

EasyCookieInfo

Licznik odsłon

046211
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
424
606
2796
37736
15412
22978
46211

Your IP: 107.21.169.9
2018-12-19 04:14

Kuchnia krzywiecka

Polecamy

 

 

Newslatter

Zapisz się do naszego Newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zbieranych w niniejszym formularzu przez Krzywcza - Trzy Kultury, w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.). Przyjmuję do wiadomości, iż niniejszą zgodę mogę odwołać w każdym czasie.* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez lub na zlecenie Krzywcza -Trzy Kultury, za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.).* Aby otrzymać zniżkę, potwierdź adres e-mail w wiadomości, którą do Ciebie wysłaliśmy. * Kod nie obowiązuje przy zakupie produktów przecenionych i nie łączy się z innymi promocjami. * Pole obowiązkowe

Gościmy na:

O kuchni słów kilka

Niedawno przypadkiem trafiłem do domu p. Wojtowiczów, który od dawna chciałem zobaczyć w środku i dzięki uprzejmości obecnego właściciela p. A. Stadnika moja ciekawość została zaspokojona. Jest to jeden z nielicznych drewnianych domów zachowanych w Krzywczy, który był własnością nie chłopa - rolnika, ale rzemieślnika. Stąd jego charakterystyczny styl. W szerz budynku jest obszerna sień, która służyła jako warsztat stolarski, po obu stronach trzy obszerne pokoje i kuchnia.

Jego właściciel Józef Wojtowicz był majstrem stolarskim. Z poślubioną Stanisławą z domu Hurko posiadał szóstkę dzieci. Starsi synowie Włodzimierz i Aleksander uczyli się fachu przy ojcu, pozostali mieszkali wspólnie w opisanym wyżej budynku.

Niewątpliwe puste pokoje nie robią większego wrażenia, ale kuchnia [mam na myśli urządzenie, na którym się gotowało] to już coś innego. Widząc ją przypomniała mi się od razu podobne urządzenie, które pamiętam z mojego rodzinnego domu. Duży okap nad kuchennym blatem, z boku żeliwny kociołek, w którym była zawsze ciepła woda, miejsce na drewno, piec chlebowy. Myślę, że tego typu kuchni w Krzywczy chyba już nie ma. Warto więc obejrzeć, jak ona wygląda.

Piotr Haszczyn [lipiec 2015]

Dom Wojtowiczów obecnie p. A. Stadnika

alt

Rodzina Wojtowiczów

alt

Kuchnia w całej okazałości

alt

Żeliwny kociołek

alt

Okazały okap

alt

Piec chlebowy

alt

Mały przypiecek

alt

Miejsce na drewno

alt

Szuber nad okapem

alt

alt

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2018. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.