^Góra

EasyCookieInfo

Licznik odsłon

046120
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
333
606
2705
37736
15321
22978
46120

Your IP: 107.21.169.9
2018-12-19 03:42

Kuchnia krzywiecka

Polecamy

 

 

Newslatter

Zapisz się do naszego Newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zbieranych w niniejszym formularzu przez Krzywcza - Trzy Kultury, w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.). Przyjmuję do wiadomości, iż niniejszą zgodę mogę odwołać w każdym czasie.* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez lub na zlecenie Krzywcza -Trzy Kultury, za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.).* Aby otrzymać zniżkę, potwierdź adres e-mail w wiadomości, którą do Ciebie wysłaliśmy. * Kod nie obowiązuje przy zakupie produktów przecenionych i nie łączy się z innymi promocjami. * Pole obowiązkowe

Gościmy na:

Gdzie jest święty Jan?

altGdzieś na jesień 2011 r. znikła figura św. Jana Nepomucena w Ruszelczycach. Stał na okrągłym cokole po lewej stronie drogi Przemyśl – Dynów na wysokości skrętu na tzw. Gazon. Obłamane cegły z tyłu cokołu nie wróżą nic dobrego, ale postaci obok nie ma.

Całość figury wraz z cokołem to było prawie 3 metry wysokości. Wizerunek wiąże się z podaniem, jakoby w tym miejscu podczas wielkiej powodzi, San wyrzucił na brzeg drewnianą figurę Św. Jana. Wtedy też woda jakby się zatrzymała i zaczęła opadać. Ludność zobaczyła w tym wydarzeniu cud i dla jego upamiętnienia zbudowano kapliczkę, w której umieszczono drewnianą altfigurę św. Jana. Następnie prawdopodobnie, któryś z właścicieli miejscowości, opłacił budowę kamiennego posągu, który w tym miejscu stał od co najmniej 1852 r. W 1944 r. święty ucierpiał od kul radzieckiego żołnierza, który ustrzelił biret z głowy Jana. Jak nie wierzyć w palec Boży dowiadując się, że ów sołdat radziecki w następnym dniu zginął w bójce z innym żołnierzem i został pochowany w pobliżu figury.

Od wielu lat figura św. Jana była wizytówką Ruszelczyc, robiono przy niej zdjęcia. Była też wyznacznikiem pewnego orientacyjnego miejsca, które wyznaczało kierunek jazy lub miejsce zatrzymania – koło świętego Jana.

Jak się dowiedziałem, podobno figura została oddano do konserwacji. Trudo w to uwierzyć, że trwa ona już ponad pół roku. Miejmy nadzieję, że święty Jan wróci na swoje miejsce i znów będzie zdobił i wyznaczał kierunki dla następnego pokolenia mieszkańców naszej Gminy.

Piotr Haszczyn

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2018. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.