^Góra

EasyCookieInfo

Licznik odsłon

022961
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
858
636
3009
14324
15140
7821
22961

Your IP: 54.146.195.24
2018-11-21 14:17

Kuchnia krzywiecka

Polecamy

 

 

Newslatter

Zapisz się do naszego Newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zbieranych w niniejszym formularzu przez Krzywcza - Trzy Kultury, w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.). Przyjmuję do wiadomości, iż niniejszą zgodę mogę odwołać w każdym czasie.* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez lub na zlecenie Krzywcza -Trzy Kultury, za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.).* Aby otrzymać zniżkę, potwierdź adres e-mail w wiadomości, którą do Ciebie wysłaliśmy. * Kod nie obowiązuje przy zakupie produktów przecenionych i nie łączy się z innymi promocjami. * Pole obowiązkowe

Gościmy na:

Średnia

{phocamaps view=map|id=11}
 
 
altŚrednia - Miejscowość rozrzucona na zboczu wzniesienia, którego szczyt Bukowy Garb (426 m n.p.m.) leży niedaleko północnego krańca wsi. Przez Średnią płynie potok zwany dawniej Rzymskim, który łączy się z Kamionką w Woli Krzywieckiej. Wieś sąsiaduje od północnego wschodu z Wolą Węgierską, a od południa z Wolą Krzywiecką. Miejscowość znajduje się 5 km od Krzywczy w kierunku północno - wschodnim. Terytorialnie miejscowość należy  do gminy i parafii Krzywcza. [Obok zdjęcie komina pozostałość gorzelni]
Podczas badań archeologicznych w 1995 r. w miejscowści odkryto kurhany położone ok.600 m na zachód od północnego skraju wsi. Blisko skrzyżowania drogi ze Średni do Woli Węgierskiej. Prowadząca badania E. Sosnowska ocenia znalezisko na przedział wiekowy ok. 2800-2600 lat przed Chrystusem. Przedmiotem wykopalisk był grób prawdopodobnie kobiety. Jest to najstarszy kurhan z epoki kultury ceramiki sznurowej odkryty w Europie.
W XVII w. własność Orzechowskich i Krasickich, w XVIII w. znów dziedzicami są Orzechowscy, a po nich Joachim Boznański cześnik kruszwicki, którego córka wniosła w wianie Średnią swemu mężowi Jerzemu hr. Bukowskiemu. Od tego ostatniego kupił Średnią Kazimierz hr. Starzeński sprzedając ją w roku 1838 Adamowi hr. Starzeńskiemu. Następnymi właścicielami Średni byli Joczowie i Maria Jocz - Bocheńska. W miejscowości istniała gorzelnia, która była jeszcze czynna w okresie powojennym. Niedaleko gorzelni znajduje się park podworski z paroma cennymi okazami drzew.
W okresie I wojny światowej w czasie oblężeń Twierdzy Przemyśl we dworze w Średni stacjonowały wojska rosyjskie. Często też dochodziło do potyczek z wojskami austriackimi w okolicach wzgórza Bukowy Garb.
Do roku 1785 w Średni istniała parafia grekokatolicka pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, musiała też przy tej okazji istnieć stara cerkiew i zabudowania parochialne. Nowa cerkiew pochodziła z 1923 r. Po II wojnie światowej została rozebrana.
W miejscowości znajduje się również wybudowana niedawno ( 1991 r.) świetlica wiejska.
W 1938 roku było tu 493 grekokatolików, wg innych danych 530 na 830 mieszkańców wsi. [Poniżej zdjęcie kurhanu, jeszcze z tablicą informacyjną]
alt
 

Piotr W. Haszczyn. Zarys Dziejów Parafii w Krzywczy 1398 - 1998. Krzywcza 1998. Str. 24 - 25.

alt

Powyżej mapka [Źródło google] jak dojechać do kurhanów na Średniej. Jest jeszcze czwarty kurhan oddalony o ok. 500 m od trzeciego.

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2018. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.