^Góra

EasyCookieInfo

Licznik odsłon

046182
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
395
606
2767
37736
15383
22978
46182

Your IP: 107.21.169.9
2018-12-19 03:48

Kuchnia krzywiecka

Polecamy

 

 

Newslatter

Zapisz się do naszego Newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zbieranych w niniejszym formularzu przez Krzywcza - Trzy Kultury, w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.). Przyjmuję do wiadomości, iż niniejszą zgodę mogę odwołać w każdym czasie.* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez lub na zlecenie Krzywcza -Trzy Kultury, za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.).* Aby otrzymać zniżkę, potwierdź adres e-mail w wiadomości, którą do Ciebie wysłaliśmy. * Kod nie obowiązuje przy zakupie produktów przecenionych i nie łączy się z innymi promocjami. * Pole obowiązkowe

Gościmy na:

Pech Zachariasiewicza

alt

W życiu prywatnym Jan Zachariasiewicz [Na zdjęciu zapewne zrobionym w Krzywczy]  po prostu nie miał szczęścia. Nie ułożył sobie życia osobistego, a jak donosi Kurier lwowski z 1885 r. był posłańcem nieszczęść:

Ulubionego powieściopisarza naszego Zachrajasiewicza widocznie od kilku lat ściga fatum, ilekroć wyruszy z Krakowa, aby w domowej zaciszy wiejskiej szukać sielanki. Jednego roku poniosły go pod Radymnem konie i omal nie został zabity, następnego doznał pożaru stodoły swej z całą krescencją, zeszłego roku zawitał do braterstwa dr. Joczów w miasteczku ich własnym Krzywcza nad Sanem i właśnie w tym czasie był świadkiem pożaru u nich. Tego roku zabawiwszy krótko na wsi Gwoźdzcu uprzejmie podejmowany w kołomyjskich stronach przez hr. Dzieduszyckich zatęsknił znowu za Krzywczą i pierwsze wiadomości z jego pobytu u siostry mamy w słowach karty korespondencyjnej z soboty o 6 tej po południu: W tej chwili pali się Krzywcza na dwóch końcach. Palą się gumna, stajnie, spichlerz dworski, gumna plebani łacińskiej, dwór zagrożony, ale jest nadzieja, że ocali się go. Przestrzeń zbyt wielka, wiatru nie ma.

Nieszczęście pisarza dotknęło nawet po śmierci. Pierwotnie pochowany z honorami w nowym grobowcu Joczów został z niego wyniesiony na cmentarz i pogrzebany w ziemi. I jak tu nie mówić o pechu?

Piotr Haszczyn [marzec 2016]

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2018. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.