^Góra

EasyCookieInfo

Licznik odsłon

020611
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
659
729
6287
9793
12790
7821
20611

Your IP: 54.226.209.201
2018-11-18 22:54

Kuchnia krzywiecka

Polecamy

 

 

Newslatter

Zapisz się do naszego Newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zbieranych w niniejszym formularzu przez Krzywcza - Trzy Kultury, w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.). Przyjmuję do wiadomości, iż niniejszą zgodę mogę odwołać w każdym czasie.* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez lub na zlecenie Krzywcza -Trzy Kultury, za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.).* Aby otrzymać zniżkę, potwierdź adres e-mail w wiadomości, którą do Ciebie wysłaliśmy. * Kod nie obowiązuje przy zakupie produktów przecenionych i nie łączy się z innymi promocjami. * Pole obowiązkowe

Gościmy na:

Krzywcza - Kamienica Schächtera

alt W roku 1929 Lejzer Schächter  rozpoczął budowę kamienicy w centrum Krzywczy. W tym roku został wybudowany parter. Podczas kopania fundamentów natrafiono na tunel, w którym było dużo szczurów. Około roku 1630 w Krzywczy istniał zameczek obronny, z którego był wyprowadzony system tuneli. Można było uciec z zamku, gdyby nieprzyjaciel go zdobył. W latach następnych dobudował I piętro oraz dach. Ostatecznie przed 1939 r. kamienica była gotowa jednak Lejzer nie zdążył potynkować całego budynku przed wybuchem wojny.

 W kamienicy mieszkali Lejzer i Pessla Schächter ich dzieci: Jakub, Dawid - Abraham oraz trzeci syn Nochman z żoną Ronią. Wszyscy zgineli w Shoah.

Sam budynek ma niespotykany architektoniczny wygląd. Cały gmach składa się jakby z dwóch części. Większej skierowanej w kierunku rynku, który jest pokryty osobnym dachem o niespotykanej w pobliżu konstrukcji. Do niego dobudowana od strony południowej drugi budynek na wysokim podpiwniczeniu, w którym znajdował się sklep Nochmana. Nad nim parter i I piętro z wyjściem na mały balkon. Całość spaja klatka schodowa.

Od strony zachodniej budynek ma prostą do dachu ścianę bez okien. Pośrodku znajduje się wnęka w kształcie litery odwróconej litery U. We wnęce znajdują się okna. Ze względu na to, że od strony zachodniej dom znajduje się w granicy działki budowlanej okna musiano umieścić we wnęce. 

Od strony wschodniej wejście do budynku. Na parterze znajdował się sklep towarów mieszanych, na I piętrze mieszkanie Lejzera i Pessy z bardzo charakterystycznym dużym narożnym balkonem i równie bardzo rzadko spotykanym narożnym oknie.

 

Literatura podstawowa:

Piotr Haszczyn. Sztetl Krzywcza. Krzywcza 2010. Maszynopis stron 53.

 

 

 

Poniżej filmowa opowieść o domku i jego przedwojennych mieszkańcach:

 

Rodzina Schachterów

 

 

 

 

Galeria zdjęć:

 

Foto Rafał Włodek

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2018. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.