Krzywcza - Trzy Kultury

Krzywcza - pełna wspomnień...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Polish English French German Irish Russian Ukrainian
Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

Krzywcza - Kamienica Schächtera

Email Drukuj PDF

alt W roku 1929 Lejzer Schächter  rozpoczął budowę kamienicy w centrum Krzywczy. W tym roku został wybudowany parter. Podczas kopania fundamentów natrafiono na tunel, w którym było dużo szczurów. Około roku 1630 w Krzywczy istniał zameczek obronny, z którego był wyprowadzony system tuneli. Można było uciec z zamku, gdyby nieprzyjaciel go zdobył. W latach następnych dobudował I piętro oraz dach. Ostatecznie przed 1939 r. kamienica była gotowa jednak Lejzer nie zdążył potynkować całego budynku przed wybuchem wojny.

 W kamienicy mieszkali Lejzer i Pessla Schächter ich dzieci: Jakub, Dawid - Abraham oraz trzeci syn Nochman z żoną Ronią. Wszyscy zgineli w Shoah.

Sam budynek ma niespotykany architektoniczny wygląd. Cały gmach składa się jakby z dwóch części. Większej skierowanej w kierunku rynku, który jest pokryty osobnym dachem o niespotykanej w pobliżu konstrukcji. Do niego dobudowana od strony południowej drugi budynek na wysokim podpiwniczeniu, w którym znajdował się sklep Nochmana. Nad nim parter i I piętro z wyjściem na mały balkon. Całość spaja klatka schodowa.

Od strony zachodniej budynek ma prostą do dachu ścianę bez okien. Pośrodku znajduje się wnęka w kształcie litery odwróconej litery U. We wnęce znajdują się okna. Ze względu na to, że od strony zachodniej dom znajduje się w granicy działki budowlanej okna musiano umieścić we wnęce. 

Od strony wschodniej wejście do budynku. Na parterze znajdował się sklep towarów mieszanych, na I piętrze mieszkanie Lejzera i Pessy z bardzo charakterystycznym dużym narożnym balkonem i równie bardzo rzadko spotykanym narożnym oknie.

 

Literatura podstawowa:

Piotr Haszczyn. Sztetl Krzywcza. Krzywcza 2010. Maszynopis stron 53.

 

 

 

Poniżej filmowa opowieść o domku i jego przedwojennych mieszkańcach:

 

Rodzina Schachterów

 

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

 

 

 

Galeria zdjęć:

 

Foto Rafał Włodek

Facebook Google Twitter Myspace Yahoo Blogger Digg Live Reddit Linkedin Icio Furl Techno Poleć na Gadu-Gadu Wykop Śledzik 7821217