^Góra

EasyCookieInfo

Licznik odsłon

023004
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
901
636
3052
14324
15183
7821
23004

Your IP: 54.146.195.24
2018-11-21 14:53

Kuchnia krzywiecka

Polecamy

 

 

Newslatter

Zapisz się do naszego Newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zbieranych w niniejszym formularzu przez Krzywcza - Trzy Kultury, w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.). Przyjmuję do wiadomości, iż niniejszą zgodę mogę odwołać w każdym czasie.* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez lub na zlecenie Krzywcza -Trzy Kultury, za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.).* Aby otrzymać zniżkę, potwierdź adres e-mail w wiadomości, którą do Ciebie wysłaliśmy. * Kod nie obowiązuje przy zakupie produktów przecenionych i nie łączy się z innymi promocjami. * Pole obowiązkowe

Gościmy na:

Będzie w Krzywczy kwesta

 

Kwesta 2013

alt 1 listopada 2013 r. z inicjatywy i pod auspicjami Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu pod patronatem Wójta Gminy Krzywcza i współpracy Gimnazjum w Krzywczy oraz innych osób organizowana jest I kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Krzywczy.
Patronat medialny Portal Internetowy Krzywcza Trzy Kultury
Za zebrane pieniądze planuje się odrestaurować nagrobki rodziny Joczów - Bocheńskich i Karoliny Dembińskiej - ciotki Aleksandra Fredry.

Z inicjatywy p.Bogusławy Pieczyńskiej [Na zdjęciu powyżej] prezes Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu odbyło się spotkanie z wójtem Gminy Krzywcza p.Witoldem Szpytmanem, p. Halszką Granek specjalistką od prac kamieniarskich i konserwacji nagrobków i piszącym te słowa [8 sierpnia 2013]. Pani Bogusława wyszła z inicjatywą objęcia konserwacją najstarszych nagrobków cmentarnych, które znajdują się na terenie naszej Gminy. Podstawą finansowania tego przedsięwzięcia byłaby kwesta urządzona w dniu 1 listopada na krzywieckim cmentarzu. Podczas wizji lokalnej na naszej nekropoli pokazałem zainteresowanym zabytkowe nagrobki. Wielkie wrażenie zrobiła na mnie p. Halszka Granek [Na zdjęciu poniżej], która potrafiła określić wiele aspektów w architekturze poszczególnych nagrobków. Pewnie od tego spotkania nigdy nie będę patrzył na nagrobki tak, jak kiedyś.

alt Ta potrzebna dla naszego cmentarza inicjatywa bardzo mnie ucieszyła. Wielokrotnie przechodząc koło zabytkowych nagrobków myślałem o ich renowacji. Teraz istnieje wielka szansa, by rozpoczęła się droga do zachowania w naszym środowisku zabytków architektury cmentarnej oraz co ważniejsze stworzenia pewnej świadomości w społeczeństwie o odpowiedzialności za zabytki. Gwarantem tego jest na pewno włączenie się w dzieło p. Wójta, a w perspektwie innych organizacji działających w Krzywczy. Przy okazji ważny jest też wątek edukacji historycznej – kto jest pochowany w tym grobie?, czym zasłużył się dla społeczeństwa? Być może poszczególne nagrobki znów przemówią oby, jak najszybciej.

Jest to początek drogi, którą należy rozpocząć. Na naszym cmentarzu jest kilka starych nagrobków więc jeżeli społeczeństwo okaże hojność to ta droga nie będzie zbyt długa.

Piotr Haszczyn [październik 2013]

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2018. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.