^Góra

EasyCookieInfo

Licznik odsłon

020604
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
652
729
6280
9793
12783
7821
20604

Your IP: 54.226.209.201
2018-11-18 22:52

Kuchnia krzywiecka

Polecamy

 

 

Newslatter

Zapisz się do naszego Newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zbieranych w niniejszym formularzu przez Krzywcza - Trzy Kultury, w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.). Przyjmuję do wiadomości, iż niniejszą zgodę mogę odwołać w każdym czasie.* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez lub na zlecenie Krzywcza -Trzy Kultury, za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.).* Aby otrzymać zniżkę, potwierdź adres e-mail w wiadomości, którą do Ciebie wysłaliśmy. * Kod nie obowiązuje przy zakupie produktów przecenionych i nie łączy się z innymi promocjami. * Pole obowiązkowe

Gościmy na:

BITWA KRZYWIECKA - REPORTAŻ Z REALIZACJI FILMU

BITWA KRZYWIECKA - REPORTAŻ Z REALIZACJI FILMU

Tak powstał film o bitwie krzywieckiej

 

 

W dniach 11 – 12 września 2010 r. trwały prace związane z powstaniem filmu dokumentalnego dotyczącego bitwy krzywieckiem. Inicjatorami przedsięwzięcia był dr hab. Andrzej Olejko wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego i autor filmów historycznych oraz pan mgr Lucjan Fac.

11 września pan Lucjan Fac mino złej pogody wybrał plenery do scenariusza.

12 września ekipa filmowa Telewizji Rzeszów – pod kierunkiem dra Andrzeja Olejki rozpoczęła zdjęcia.

Pierwsze ujęcia odbyły się pod kościołem w Babicach. Tu rozpoczyna się opowieść o związkach Bronisława Prugara Ketlinga z Babicami oraz przybycie 11 KDP do miejscowości.

Następnie została nakręcona scena pierwszego kontaktu czaty polskiej umieszczonej w Krzywczy z wjeżdżającymi na motorze Niemcami.

Główna część filmu była kręcona na wzgórzu 312 (Babia Rzeka) obok krzyża pomnika. Pierwotnie planowano tę scenę kręcić na wzgórzu 355 (Kijów), ale ze względu na zmienną pogodę wybrano wersję awaryjną. Tu obaj historycy przedstawili sytuację na froncie, rozlokowanie wojsk oraz przebieg bitwy.

Na cmentarzu w Krzywczy nakręcono przebieg uroczystości rocznicowych, scenę spotkania z żołnierzami Zygmunta Prugara Ketlinga (syna generała) oraz ujęcie nad mogiłą poległych żołnierzy.

Twórcza rozmowa autorów filmu.

Uzupełnieniem filmu będą sceny nakręcone podczas rekonstrukcji bitwy krzywieckiej, jaka odbyła się w pobliżu boiska sportowego w Krzywczy. Tam została nagrana scena podsumowania działań 11 Karpackiej Dywizji Piechoty w miejscowości.

Materiał do filmu jest bardzo różnorodny i bogaty teraz żmudny okres montażu i innych prac związanych z powstaniem filmu, a o jego emisji w miarę możliwości poinformujemy.

Będzie to bardzo duże wydarzenie, chyba największe w promocji działań 11 KDP oraz samych miejscowości Babic i Krzywczy jakie kiedykolwiek miało miejsce.

Jednocześnie chciałem podziękować panu Andrzejowi Olejce i panu Lucjanowi Facowi za podjęcie tej inicjatywy, która była spełnieniem moich ukrytych marzeń.

Tekst i zdjęcia Piotr Haszczyn

 

AUTORZY FILMU

Andrzej Artur Olejko - (ur. 6 kwietnia 1963; Brzozów) - historyk, dr hab., profesor historii na Uniwersytecie Rzeszowskim. Specjalność; historia wojskowości, problematyka lotnicza. Jeden z najlepszych autorów filmów historycznych o tematyce wojennej w Polsce emitowanych przez OTV Szczecin, Lublin, Warszawa i Rzeszów.

 

 

 

Lucjan Fac - (ur. 6 XI 1966 w Przemyślu). Historyk wojskowości. Nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu. Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu, członek Rady Naukowej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, redaktor miesięcznika "Nasz Przemyśl". Autor wielu artykułów i opracowań historycznych. Przewodniczący Rady Gminy Żurawica. Razem z dr hab. Andrzejem Olejko z Uniwersytetu Rzeszowskiego współautor filmów o tematyce historycznej.

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2018. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.