Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

Kapliczka Św.Krzysztofa

Murowana kapliczka ustytuowana jest przy drodze głównej wiodącej do Przemyśla, na wzniosłym wzgórzu nad Sanem.Pochodzi z początku XIX w. W otoczeniu starych drzew podkreśla urodę miejsca w którym została zbudowana.Na stromej skarpie,na której stoi kapliczka roztaczają piękne widoki na sąsiednie wioski znajdujące się po drugiej stronie Sanu.Kapliczka wzniesiona została na planie kwadratu. Składa się z masywnego cokołu,na którym umieszczone zostały dwie kolumny z przodu oraz ścianka z dwiema kolumnami z tyłu.Na sklepieniu znajduje się polichromia z przedstawieniem Św.Trójcy..Wewnątrz umieszczona figura Św.Krzysztofa-patrona kierowców i podróżnych.Całość otynkowana na biało zakończona została namiotowym daszkiem podbitym gontem.Pobliscy mieszkańcy ogrodzili kapliczkę drewnianym płotem.Dbają również o jej wygląd przynosząc kwiaty,a w okresie wiosennym odświeżając ją.


 

Kapliczka Matki Boskiej


Kapliczka w babicach ustytuowana jest wzdłuż drogi Dynów-Przemyśl.Wewnątrz kapliczki znajdują się obrazy Matki Boskiej i Pana Jezusa oraz figura przedstawiająca Matkę Boską z dzieciątkiem Jezus.Pobliscy mieszkańcy sprawują opiekę nad nią odświeżając ją i przynosząc kwiaty.

 

Kapliczka Matki Bożej Wniebowziętej

Figura przy drodze głównej w Babicach powstała prawdopodobnie XIX w.Na postumencie stoi figura Matki Bożej Wniobowzietej. Często błędnie nazywana jest figurą św. Anny. Kilka lat temu została gruntownie odnowiona.Postawiono wówczas nowy postument dzięki wsparciu śp.Zofii Lekkiej.Opiekę nad nią sprawują okoliczni mieszkańcy.

 

Kapliczka Jezusa


Ustytuowana jest ona na drodze głownej wiodącej w stronę dynowa .Kapliczka ta jest z drewna ozdobiona sztucznymi kwiatami. Kapliczka przedstawia figurę Serca Pana Jezusa.

 

Kapliczka matki Boskiej Częstochowskiej


Kapliczka ta jest prawie całkowicie zapomniana. Znajduje się na drzewie.Przedstawia obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.
W Babicach jest jeszcze krzyż papieski. Opisany jest w innym folderze.

 

Krzyż przydrożny

Na krzyżu tym widnieje napis"Jezu ufam Tobie" i data OSP 22.X .1997r. Stoi w miejscu starego krzyża ufingowanego przez właściciela Babic Stanisława Radomyskiego, który z upływem lat uległ niszczeniu. Historia Krzyża

{gallery}stories/przydrozne_kapliczki_babice/krzyz-misyjny{/gallery}

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.