^Góra

Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

-->

Cookie

Licznik odsłon

926696
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Zeszły tydzień
Ten miesiąc
W zeszłym miesiącu
Wszystkie dni
551
199
4991
918622
12080
16333
926696

Twój adres IP: 54.210.223.150
2022-01-22 19:46

Polecamy

 

 

Gościmy na:

Krzywcza - Kamienica Schächtera

alt W roku 1929 Lejzer Schächter  rozpoczął budowę kamienicy w centrum Krzywczy. W tym roku został wybudowany parter. Podczas kopania fundamentów natrafiono na tunel, w którym było dużo szczurów. Około roku 1630 w Krzywczy istniał zameczek obronny, z którego był wyprowadzony system tuneli. Można było uciec z zamku, gdyby nieprzyjaciel go zdobył. W latach następnych dobudował I piętro oraz dach. Ostatecznie przed 1939 r. kamienica była gotowa jednak Lejzer nie zdążył potynkować całego budynku przed wybuchem wojny.

 W kamienicy mieszkali Lejzer i Pessla Schächter ich dzieci: Jakub, Dawid - Abraham oraz trzeci syn Nochman z żoną Ronią. Wszyscy zgineli w Shoah.

Sam budynek ma niespotykany architektoniczny wygląd. Cały gmach składa się jakby z dwóch części. Większej skierowanej w kierunku rynku, który jest pokryty osobnym dachem o niespotykanej w pobliżu konstrukcji. Do niego dobudowana od strony południowej drugi budynek na wysokim podpiwniczeniu, w którym znajdował się sklep Nochmana. Nad nim parter i I piętro z wyjściem na mały balkon. Całość spaja klatka schodowa.

Od strony zachodniej budynek ma prostą do dachu ścianę bez okien. Pośrodku znajduje się wnęka w kształcie litery odwróconej litery U. We wnęce znajdują się okna. Ze względu na to, że od strony zachodniej dom znajduje się w granicy działki budowlanej okna musiano umieścić we wnęce. 

Od strony wschodniej wejście do budynku. Na parterze znajdował się sklep towarów mieszanych, na I piętrze mieszkanie Lejzera i Pessy z bardzo charakterystycznym dużym narożnym balkonem i równie bardzo rzadko spotykanym narożnym oknie.

 

Literatura podstawowa:

Piotr Haszczyn. Sztetl Krzywcza. Krzywcza 2010. Maszynopis stron 53.

 

 

 

Poniżej filmowa opowieść o domku i jego przedwojennych mieszkańcach:

 

Rodzina Schachterów

 

 

 

 

Galeria zdjęć:

 

Foto Rafał Włodek

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2022. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.