^Góra

Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

-->

Cookie

Licznik odsłon

928570
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Zeszły tydzień
Ten miesiąc
W zeszłym miesiącu
Wszystkie dni
1294
536
1830
921705
13954
16333
928570

Twój adres IP: 52.203.18.65
2022-01-24 15:40

Polecamy

 

 

Gościmy na:

Sztetl Krzywcza

Sztetlem było nazywane małe miasteczko szczególnie na kresach Rzeczpospolitej lub w Galicji, w którym ludność pochodzenia żydowskiego często stanowiła dużą część mieszkańców oraz wytworzyła specyficzny wzorzec życia społecznego, religijnego i kulturalnego.

Takim Sztelem była Krzywcza w początkach XX w. Ludność pochodzenia żydowskiego miała swoją kulturę oraz religię, wierzenia, instytucje, Rabina, Synagogę, łaźnię [mykwę], cmentarz [kirkut]. Po wojnie ten magiczny świat powoli znikał aż w chwili obecnej prawie nikt tego nie zauważa [Nieliczni pamiętają jeszcze].

Prawie robi wielką różnicę...

Już dziś zgromadzone przeze mnie materiały, które gromadzę w pracy pt. Sztetl Krzywcza nie pozwoli odejść w niepamięć ludziom, wydarzeniom i dorobkowi kultury żydowskiej w Krzywczy.

Ciągle docieram do materiałów i źródeł dotyczących kultury żydowskiej wytworzonej w Krzywczy. Podświadomie czuję, że uda się dotrzeć do zdjęć ludzi i miejscowości z lat przedwojennych, że uda się zrobić wizualizację tej kultury. Póki, co klimat Krzywczy lat przedwojennych możemy zobaczyć na prezentacji podobnego małego miasteczka pt. SHTETELE BELTZ.

Radio z muzyka żydowska w linku: http://fm.tuba.pl/muzyka/Klezmer

 

 

Piotr Haszczyn

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2022. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.