Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

1 listopada 2018 r. odbyła się VI Kwesta na Ratowanie Zabytkowych Nagrobków krzywieckiego cmentarza. 5 listopada 2018 r. komisyjnie w UG przeliczono pieniądze zebrane w kweście. Zebrano kwotę w wysokości 4 059 zł, co jest największą kwotą zebraną w dotychczasowych kwestach. Serdeczne podziękowanie dla wszystkich darczyńców oraz wszystkich kwestujących.


20 czerwca 2018 r. w 225 rocznicę urodzin Aleksandra Fredry odbył się odbiór grobowca właścicielki Ruszelczyc hr. Karoliny Dembińskiej, która była ciotką naszego komediopisarz. Nagrobek został zrekonstruowany po zniszczeniach dokonanych przez spadające drzewo. Dzięki corocznym zbiórkom w dniu 1 listopada oraz dotacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Wójta Gminy Krzywcza udało się przywrócić do dawnej świetności neogotycki nagrobek właścicielki Ruszelczyc.

Koszt remontu: „Kwesta 2015” -2 805,15 zł, „Kwesta 2016”- 3 374,78 zł; „Kwesta 2017”-  3 465,15 zł; dotacja:  Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków  - 15 000 zł, Urząd Gminy Krzywcza – 3000 zł, środki Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu w kwocie 
2 325, 84  przeprowadzono  w 2017 r. I etap konserwacji grobowca. W 2018 r.  przeprowadzono II etap prac rekonstrukcyjnych nagrobka wykonano dzięki dotacjom: Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (5000 zł), Urzędu Gminy Krzywcza (3000 zł) oraz środkom Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu w kwocie 900 zł. Ogólny koszt prac konserwatorsko - rekonstrukcyjnych nagrobka to 38 870,92 zł. . Serdeczne podziękowanie dla Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu z Panią Bogusławą Pieczyńską na czele za realizację tego projektu.

Informacje o Karolinie Dembińskiej

Związki Dembińskich z Fredrami

Wydobyci z niepamięci, aby pamiętać.

 26 kwietnia 2018 r. z inicjatywy p. dyrektor Zespołu Szkół w Krzywczy zostały posadzone Dęby Pamięci Aspirantów Policji Państwowej Adama Köllera i Andrzeja Polnika, którzy byli związani z Krzywczą, a zginęli w Tawerze od strzału w  tył głowy. Uroczystość miała podniosły i patriotyczny charakter. Rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Krzywczy w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz za zamordowanych policjantów związanych z Krzywczą, której przewodniczył i wygłosił homilię ks. por. Krzysztof Ziobro, kapelan Garnizonu Przemyśl i Garnizonu Jarosław oraz administrator parafii garnizonowej w Przemyślu.  Mszę św. koncelebrowali także: ks. prałat Janusz Mączka, kapelan policji powiatu przemyskiego, ks. Janusz Wilusz, proboszcz, ks. dr Jan Rogula, wikariusz.  Obecny był ks. płk Jerzy Mokrauz, kapelan ordynariatu prawosławnego. Po mszy świętej apel poległych, salwa honorowa i złożenie kwiatów pod pomnikiem Obrońców Krzywczy. Następnie ceremonia posadzenia dębów przed ZS w Krzywczy z udziałem rodziny A. Köllera oraz uroczysta akademia, której dopełnieniem były wspomnienia o dziadku Adamie Köllerze wygłoszone przez Marię Barszczewską. Ponadto uczestnicy uroczystości sadzenia Dębów Pamięci mieli okazję zobaczyć wystawę Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie pt. Okupacja sowiecka na prawym brzegu Sanu 1939-1941. W uroczystości brały udział wicestarosta przemyski Pan Marek Kudła, Komendant Miejskiej Policji w Przemyślu – Pan nadkomisarz Piotr Mazur oraz wójt gminy Krzywcza – Pan Wacław Pawłowski oraz zaproszeni goście i miejscowa ludność. Fotorelacja

 Dęby Pamięci w Krzywczy - ks. por. Krzysztof Ziobro - homilia

 Dęby Pamięci w Krzywczy - rozmowa z Marią Barszczewską, wnuczką Adama Köllera

 

 

15 lutego 2018 r. w świetlicy w Krzywczy były kręcone zdjęcia do filmu Jana Jakuba Kolskiego pt. "Ułaskawienie". Przez niemal cały dzień trwały prace przy doborze kostiumów, scenografii i charakteryzacji. Większość tych prac była wykonywana w Węgierce, gdzie również były kręcone sceny do tego filmu. W pracach tych brała udział 19 osobowa grupa statystów z naszej Gminy. Wśród nich byłem i ja. Statyści otrzymali ubrania oraz zostali uczesani na modę lat 60-tych XX wieku. Scenografia świetlicy nie była wyszukana. Trzy ściany pomalowane na brązowo, na ścianie ekran z białego płótna, zwykłe ławki i działający sprzęt kina.

Do naszej świetlicy przyjeżdża kino objazdowe, wyświetlana jest Kronika Filmowa z 1968 r. W rolę widzów, tego nietypowego seansu, wicielili się mieszkańcy naszej Gminy: dzieci, młodzież, dorośli. Wśród aktorów z filmu był 10 letni chłopiec, dla którego był to debiut filmowy. Zapewne w filmie będzie to może minutowe ujęcie, ale na zawsze już krzywiecka świetlica pozostanie utrwalona na wielkim ekranie. Po ostatnim ujęciu zapanowała wielka radość wśród ekipy filmowców, którzy świętowali zakończenie zdjęć do tego filmu. Sam Jan Jakub Kolski nie ukrywał wielkiej radości po zakończonej pracy. W prywatnej rozmowie zdradził mi, że będzie to „dobry film”. Teraz z niecierpliwością będziemy czekać na premierę „Ułaskawienia”, do którego małe ziarenko dołożyli mieszkańcy naszej gminy.

 

27 stycznia 2018 r. w ramach obchodów Dnia Holokaustu Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu oraz Społeczny Komitet Pamięci im. Mojżesza Schorra zorganizowały spotkanie, na którym mgr Józefa Kostek wygłosiła referat pt. Judaica - odkrywanie znaczeń. Spotkaniu towarzyszyła wystawa pt. Ślady pamięci składająca się ze zdjęć autorstwa Józefy Kostek, Piotra Haszczyna, Adama Erda oraz prac Bożeny Fortuny-Skibińskiej. Wystawę Judaików przygotowała Domicela Grosman-Klima. Moje zdjęcia przedstawiały macewy ocalałe na krzywieckim kirkucie. 

Piotr Haszczyn [styczeń 2018 r.]

 Piotr Haszczyn

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.