Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

17 listopada 2017 r. Społeczny Komitet Pamięci im. Mojżesza Schorra i Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu zorganizował sesję naukową pt. Wokół Heleny Deutsch – wybitne przemyślanki pochodzenia żydowskiego: pionierki psychoanalizy. Wśród 8 wygłoszonych  prelekcji  wygłosiłem prelekcję pt. Życie krzywieckich Żydówek we wspomnieniach ich najbliższych. Podczas sesji została zaprezentowana wystawa fotografii Ruth Patzelt z Austrii, ukazujące współczesne ujęcia miejsc związanych z H. Deutsch w Wiedniu. Sesja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Tekst artykułu.

 

1 listopada 2017 r. na krzywieckim cmentarzu odbyła się V Kwesta na renowację zabytkowych nagrobków. Mimo niesprzyjającej pogody wzięło w niej udział 34 osoby kwestujące. Zebraliśmy 3 495, 04 zł i 1 euro, co jest rekordem dotychczasowych kwest. Cieszy zarówno kwota zebrana, jak również zaangażowanie wolontariuszy, szczególnie młodzieży z ZS im. 11. Karpackie Dywizji Piechoty w Krzywczy. Bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom oraz osobom zaangażowanym w organizację kwesty. Bezpośrednio po kweście pieniądze zostały dostarczone do Biura Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu, gdzie zostały komisyjnie policzone i przekazane Prezes Zarządu TPPiR.

5 X 2017 r. odbyły się w Dubieckim Zamku Wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki z udziałem najwyższych władz województwa, posłów i senatorów oraz przedstawiciela rządu. W części oficjalnej wręczono odznaczenia i certyfikaty zasłużonym w branży turystycznej. Brała w nim udział mocna reprezentacja naszej Gminy. W II części zostały przedstawione referaty w tym  Projekt Ekomuzeum Kraina Błękitnego Sanu, w którym biorą udział podmioty z Gminy Krzywcza, także portal Krzywcza Trzy Kultury.

Piotr Haszczyn [październik 2017]

alt

alt

W dniu 13 września 2017 r. odbyła się uroczystość nadania Publicznej Szkole Podstawowej imienia 11. Karpackiej Dywizji Piechoty, oraz przekazania sztandaru. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Krzywczy przy udziale sztandarów: 1 Batalion Czołgów z Żurawicy, SP nr 6 im. Józefa Sokala z Nowej Rudy, sztandaru Stowarzyszenia Karpatczycy, Szkół Podstawowych z Babic i Bachowa oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Krzywczy, Ruszelczyc i Reczpola. Ks. Janusz Wilusz, proboszcz parafii, przywitał wszystkich zebranych i zaprosił do wspólnej modlitwy. Eucharystii przewodniczył abp Józef Michalik, który wygłosił  homilię i na zakończenie mszy świętej poświęcił sztandar.

Po mszy św. nastąpił przemarsz na Cmentarz w Krzywczy na dalszą część uroczystości, upamiętniającej żołnierzy poległych 13 września 1939 roku w obronie Ziemi Krzywieckiej z niemiecką 7 Bawarską Dywizją Piechoty.

Kompanię honorową wystawił 1 Batalion Czołgów z Żurawicy pod dowództwem por. Adama Buraka., której towarzyszyła Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa pod dowództwem kapelmistrza kpt. Andrzeja Kufla. Ceremonię na cmentarzu poprowadził dr Piotr Pękalski. Modlitwę nad grobem poległych w obronie Ziemi Krzywieckiej odmówili kapłani: ks. płk Jerzy Mokrauzks. płk Marcin Kwiatkowski i ks. por. Michał Kollek. Następnie został odczytany apel poległych i odbyła się salwa honorowa. Na zakończenie tej części uroczystości delegacje złożyły wieńce i kwiaty na mogile żołnierzy poległych 13 września 1939 r.

Następnie wszyscy przeszli pod budynek Zespołu Szkół w Krzywczy, gdzie nastąpiło podniesienie flagi państwowej i odśpiewanie hymnu państwowego oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej, której dokonał płk Wojciech Łyszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Przyjaciół Wojsk Górskich „Karpatczycy”. Po tym uczestnicy uroczystości przeszli do sali gimnastycznej Przybyłych gości przywitali: Wacław Pawłowski, Wójt Gminy Krzywcza i Elżbieta Urban, dyrektor Szkoły. W trakcie  ceremonii Piotr Pytlowany, Przewodniczący Rady Gminy, odczytał uchwałę nadania imienia Publicznej Szkole Podstawowej imienia 11. Karpackiej Dywizji Piechoty  nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru uczniom Szkoły. Wykład związany ze szkolnictwem w Krzywczy na przestrzeni wieków przedstawił Piotr Haszczyn. Część artystyczna w wykonaniu uczniów ZS została połączona z opowieścią Huberta Seńczyszyna o kampanii wrześniowej i udziale w niej 11 Kampanii Dywizji Piechoty. Całość spotkania zakończyły wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości. Organizatorzy przygotowali w holu liczne wystawy związane z II wojną światową, bitwą o Krzywczę oraz pochwalili się dorobkiem i historią szkoły.

Piotr Haszczyn [wrzesień 2017]

Film z uroczystości

Wykład Szkonictwo w Krzywczy na Przestrzeni wieków - zapis dźwiękowy zrealizowany przez Radio Fara

Pełny zapis dziwiękowy na stronie Radia Fara

 

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

19 kwietnia 2017 r. w świetlicy wiejskiej w Babicach odbyło się spotkanie autorskie z p. Kornelią Golombek, która napisała książkę w języku niemieckim pt. Eine region mit steele - Region z duszą. Mimo małej frekwencji autorka odpowiadała na pytania oraz przedstawiała prezentację, w której ujęci zostali bohaterowie jej książki. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że 10 stron poświeciła na portrety z naszej gminy, które wpisały się w obraz Podkarpacia. Publikacja jest sprzedawana w krajach niemieckojęzycznych oraz kilku innych krajach Europejskich.  Organizatorami spotkania byli Wójt  Gminy Krzywcza, Świetlica w Babicach i Portal Krzywcza Trzy Kultury.

alt

alt

alt

alt

alt

Piotr Haszczyn [kwiecien2017]

29 marca 2017 r. na krzywieckiej nekropolii zamontowano dwie tablice historyczne. Przed wejściem na cmentarz o jego historii i przy grobowcu rodziny Strońskich. Nagrobek w roku ubiegły został wyremontowany kosztem p. Andrzeja Strońskiego przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Przemyśla i Regionu. W bieżącym roku zostały zamontowane epitafia i tablica informacyjna o pochowanych w grobie osobach. Chciałbym podziękować p. wójtowi Wacławowi Pawłowskiem za pomoc w realizacji tego pomysłu i częściowe finansowanie, pracownikom Urzędu Gminy za przygotowanie stelażu na tablice i ich montaż oraz p. Robertowi Kaszyckiemu za kierowanie tymi pracami.

alt

alt

alt

alt

alt

Piotr Haszczyn [marzec 2017]

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.