^Góra

Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

-->

Cookie

Licznik odsłon

926585
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Zeszły tydzień
Ten miesiąc
W zeszłym miesiącu
Wszystkie dni
440
199
4880
918622
11969
16333
926585

Twój adres IP: 54.210.223.150
2022-01-22 18:01

Polecamy

 

 

Gościmy na:

Cmentarz w Chyrzynce

alt

Cmentarz założony w II połowie XIX w. powierzchnia 0,28 ha. Do dzisiaj zachowały się fragmenty dwóch nagrobków.  U wejścia do bramy znajduje się mogiła niemieckiego żołnierza pochodzenia austriackiego zmarłego,a może zabitego, ok. roku 1941 o nazwisku Zygmunt Deutsch. Świadkowie (m.in. Marian Legenc) widzieli przez długi czas na krzyżu niemiecki hełm. Okoliczności śmierci były następujące: po ataku Niemiec na Związek Radziecki w 1941 r. w czasie patrolu żołnierz ten został trafiony w środek piersi przez snajpera radzieckiego, który znajdował się w bunkrze nad Kupną. W 1995 r. rodzina zmarłego żołnierza przybyła do Krzywczy w poszukiwaniu mogiły, lecz w owym czasie nie udało się im dotrzeć do świadków i odnaleźć grobu. Do ciekawostki związanej z tym terenem można zaliczyć podziemny tunel, który na swój początek w prezbiterium cerkwi, a wylot na terenie cmentarza.


Piotr W. Haszczyn. Zarys Dziejów Parafii w Krzywczy 1398 - 1998. Krzywcza 1998. Str. 140.

 

 

Od czerwca 2010 r. prace porządkowo - zabezpieczające przy cerkwi podjął pan Janusz Śmigielski z grupą przyjaciół. Również dzięki jego inicjatwie odnowiono dwa nagrobki na cmenatrzu w Chyrzynce. Nie po raz pierwszy w naszej gminie turystyką i ochroną zabytków zajmują się osoby prywatne [chwała im za to] wyręczając władze, która MA ZAWSZE CZAS.

 

Fofograficzna relacja z dokonań Pana Janusza w poniższym linku:

 

RATUJMY CERKIEW W CHYRZYNCE

W przemyskiej siedzibie Starostwa Powiatowego w Wydziale Geodezji 18 marca br. odbyło się spotkanie przedstawicieli Nadleśnictwa Krasiczyn, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i Stowarzyszenia „Wrota Karpat Wschodnich” w sprawie zrujnowanej cerkwi w Chyrzynce gm. Krzywcza. Ustalono m.in., że w celu podjęcia dalszych działań zmierzających do odrestaurowania świątyni, Lasy Państwowe, aktualny właściciel nieruchomości, przekażą ją za pośrednictwem Starostwa „Wrotom”. Aby mogło to nastąpić, konieczne jest wyodrębnienie z kompleksu leśnego działki, na której stoi cerkiewka. KOSZTY POMIARU GEODEZYJNEGO WYNOSZĄ 3 TYSIĄCE ZŁOTYCH. Nadleśnictwo ich nie pokryje. Do sfinansowania całości zobowiązały się „Wrota”. Stowarzyszenie jednak nie dysponuje takimi środkami. NIE MAMY ZATEM INNEGO WYJŚCIA, MUSIMY PROSIĆ O POMOC WSZYSTKICH, KTÓRYM LOSY CERKIEWKI W CHYRZYNCE NIE SĄ OBOJĘTNE. Niżej podajemy dane do konta Stowarzyszenia. LICZY SIĘ KAŻDA, NAWET NAJMNIEJSZA WPŁATA. LICZY SIĘ TEŻ CZAS. SPRAWA JEST PILNA! Wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na ten cel i będą skrupulatnie rozliczone. CERKIEWKĘ MOŻNA URATOWAĆ!!! 

 

[TAK MOŻE WYGLĄDAĆ ŚW. MATEUSZ PO KONSERWACJI]
Nr konta: 80 9113 1014 2003 5001 5399 0003 
LOT Wrota Karpat Wschodnich 
ul. Rynek 8 
37-740 Bircza 


KONIECZNIE Z DOPISKIEM W TYTULE PRZELEWU: NA CERKIEW W CHYRZYNCE 
Tu można znaleźć więcej informacji na temat cerkiewki i działań prowadzonych dla jej ocalenia: 
nk.pl informuje https://picasaweb.google.com/
nk.pl informuje http://forum.gazeta.pl/
nk.pl informuje http://nk.pl/

 

 

CHYRZYNKĘ MOŻNA URATOWAĆ!!! PROSIMY O POMOC!!! 

Tomasz Gierula (prezes Stowarzyszenia „Wrota Karpat Wschodnich”, Bircza) 
Zdzisław Sierpiński (Kraków) 
Janusz Śmigielski (Chołowice) 
Agata Tarnas-Tomczyk (Wrocław)

Zapraszamy na blog  - www.krzywcza.blogspot.com

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2022. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.