Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

Początki tej historii sięgają roku 2000. Wtedy pan Jan opowiedział mi bardzo ciekawą historię Michała Sobola i Pawła Orłowskiego, których połączył los i przyjaźń. Obaj bardzo się lubili i jak się mówiło kiedyś kolegowali się choć między nimi była znaczna różnica wieku. Michał urodził się w roku 1917, a Paweł w 1909. Ale los ich złączył na długie kilka lat w roku 1940. Wtedy to obaj przekroczyli granicę na Sanie w okolicy Hołubli, gdyż po drugiej stronie rzeki mieli sympatie, a miłość nawet w okresie wojny nie czekała. Niestety tym razem się nie udało i zostali schwytani przez sowietów. Potwierdza to wykaz spraw prowadzonych prze NKWD, kopie poniżej. Sprawa była prowadzono przeciwko obu wspólnie numer sprawy 850545. Zapewne uznani za szpiegów zostali zesłani na Sybir. 

Gdzie przybywali nie wiadomo, ale trzymali się razem. W 1941 r. wstąpili do Armii Andersa i tu zapewne też byli w jednej jednostce. Michał Sobol służył 6 Pułku Pancernym "Dzieci Lwowskich” więc Paweł zapewne też.

Kilka miesięcy temu opublikowałem biogram Michała Chorążykiewicza, w którym wspominałem jak się spotkał a nimi pod Tobrukiem w Egipcie. Trzech chłopaków z Krzywczy walczących w Armii Andersa i jak wykorzystali trzy dni urlopu na wspominki w kantynie. Później już M. Chorążykiewicza nie widzieli, ten po wojnie wrócił do Krzywczy. A wieść gminna niosła, że Michał Sobol pozostał we Włoszech, zaś Paweł Orłowski wyjechał do Argentyny. Ale nie do końca tak było bo oto życie i cierpliwa praca p. Tadeusza Bartoszka przyniosła nowe informacje. Okazało się, że Michał Sobol zmarł 26 I 1946 r. Na razie nie wiadomo dlaczego, ale wydaje się że podczas działań wojennych został ciężko ranny i został przewieziony do Egiptu, a tu niestety nie powrócił do zdrowia, a może było całkiem inaczej.

Michał Sobol po śmierci został pochowany pod palmami na żołnierskim cmentarzu w Kantarze East w Egipcie. Prawdopodobnie numer grobu BWC, gr.II.E.2. Poniżej pamiątkowa strona poświęcona Miałowi Sobolowi.

P.S.

Za przekazane informacje dziękuje p. Tadeuszowi Bartoszkowi

Piotr Haszczyn [luty 2022]

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.