Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

Cały rok 1998 był w historii krzywieckiej parafii wyjątkowy, gdyż 17 II został ogłoszony przez dziekana dubieckiego Rokiem Jubileuszowym. Tego dnia 600 lat wstecz powstała w Krzywczy parafia, jedna z pierwszych w nowoutworzonej kilka lat wcześniej diecezji przemyskiej. To czas wielu przedsięwzięć materialnych i duchowych, ale o tym możemy poczytać w Biuletynie wydawanym z tej okazji.[Biuletyn KLIKNIJ]

8 IX 1998 r., podczas odpustu parafialnego, to kulminacja Roku Jubileuszowego. W tym dniu przybył do parafii ks. abp Józef Michalik i odprawił oraz wygłosił homilię z okazji jubileuszu. Przybyło też wielu księży, którzy pracowali w parafii oraz z dekanatu dubieckiego i innych gości. Kościół chyba po raz ostatni pękał w szwach, bo zgromadziła się cała parafia od Reczpola po Ruszelczyce i od Średniej po Kupną.

Wydarzenie to zarejestrował na kasecie VHS Ryszard Pinda. Kilka lat temu on też przekazał mi zarejestrowane to wydarzenie w formacie cyfrowym. 

Film chociaż w nie najlepszej jakości jest już dziś bardzo wartościowy. Bowiem utrwalił ludzi, którzy wtedy jeszcze żyli z proboszczem parafii ks. Stanisławem Sroką na czele. Wiele osób może się na kadrach filmu odnaleźć jako dzieci lub młodzież. Wzruszającym wydarzeniem jest utrwalony obraz procesji z wieloma feretronami, to na pewno ostatnia taka procesja. Warto przypomnieć sobie mocny śpiew ludzi, wygląd kościoła i jego wystrój.

Film jest podzielony na cztery części po około 30 min. każda.

Piotr Haszczyn [grudzień 2021]

 

Część 1

https://www.youtube.com/watch?v=SoODJan_7Vo

Część 2

https://www.youtube.com/watch?v=FfAVROkg0gs 

Część 3

https://www.youtube.com/watch?v=6I3Hi30rqiY 

Część 4

https://www.youtube.com/watch?v=52umqU_vVRo

 

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.