Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

Gdzieś w roku 2006 r. w Szkole Podstawowej w Babicach p. Mirosław Majkowski z kolegą prezentował uczniom uzbrojenie i umundurowanie żołnierzy polskich i niemieckich. Podczas rozmowy rzuciłem pomysł Rekonstrukcji bitwy krzywieckiej. Jak wtedy się dowiedziałem koszt takiej imprezy to było ok. 50 tys zł. Pieniędzy nie było to się rozeszliśmy, ale ziarno pomysłu zostało zasiane. Później z p. Mirkiem nie miałem kontaktu, ale w gdzieś w maju 2010 r. rozeszła się wiadomość o organizacji w niedzielę 12 września rekonstrukcji bitwy pod tytułem Krzywcza 1939. Męstwo, Odwaga, Zwycięstwo...

Organizatorami widowiska był Stowarzyszenia: "W Dolinie Sanu” i Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”, Urząd Gminy w Krzywczy i Centrum Kulturalne w Przemyślu. A osobowo to p. Mirosław Majowski i p. Małgorzata Dachnowicz z mężem. To dzięki tym osobom odbyło się widowisko przypominające wydarzenie z 13 września 1939 r. Kilkaset statystów, udział sprzętu mechanicznego i nawet samolotu ściągnęło do Krzywczy kilka tysięcy widzów. Pogoda sprzyjała, organizacja bardzo dobra czego chcieć więcej. Ale dlaczego to piszę, ano dlatego że dziś mija 10 rocznica od tego wydarzenia, które w przestrzeni publicznej nie tylko gminy Krzywcza, ale i całej Polski przypomniało męstwo odwagę i życie poległych żołnierzy 11 Karpackiej Dywizji Piechoty i miało swoje następstwa.

W filmie zrealizowanym przy okazji rekonstrukcji pt. Krzywcza 2010 - cienie polskiego września prof. Andrzej Olejko zadaje retoryczne pytanie: Dlaczego w Krzywczy, albo najbliższej okolicy nie ma szkoły imieniem 11 Karpackiej Dywizji Piechoty lub gen. Prugara Ketlinga?. No i już jest to zasługa wielu ludzi, ale gdyby nie rekonstrukcja, gdyba nie film, gdyby nie zadane pytanie czy Szkoła w Krzywczy miała by imię 11 KDP. Śmiem wątpić. Więc należy podziękować p. Mirosławowi Majkowskiem,  p. Małgorzacie Dachnowicz i p. Januszowi Dachnowiczowi za realizację widowiska Krzywcza 1939. Męstwo, Odwaga, Zwycięstwo..., które przyczynilo sie do rozprzestrzeniania się pamięci o żołnierzach 11 Karpackiej Dywizji Piechoty i jego dowódcy generała Bronisława Prugara Ketlinga.

Przypominam to wydarzenie w filmie do którego użyłem w większości niepublikowane zdjęcia, które wykonałem podczas rekonstrukcji. KLIKNIJ

Piotr Haszczyn 12 IX 2020

 

 

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.