Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

Program realizowany w 2015r. przez Urząd Gminy Krzywcza wśród patronów medialnych znalazł się również nasz portal.

 

24 stycznia 2015 r., po okresie wzmożonych prac organizacyjnych Pani Agaty Wiśniowskiej pracownika Urzędu Gminy w Krzywczy, ruszył Program Zwykli Niezwykli – ku chwale krzywieckim bohaterom wojennym. Wśród patronów medialnych znalazł się również nasz portal. Program wpisuje się w kolejne działania, które przypominają i utrwalają pamięć o 11 Karpackiej Dywizji Piechoty i jego dowódcy w środowisku gminnym. [Patrz Chwała bohaterom].

Film z wykładu p. Mirosława Majkowskiego i rozdania nagród w konkursie literackim - ZS w Krzywczy

{youtube}yzK194gJvzc{/youtube}

 

Film zrealizowany z wykładu p. Huberta Senczyszyna

{youtube}lWvfuecmM5M{/youtube}

 

Audycja w Radiu Rzeszów

Wspomnienia osób pamiętający II wojnę światową

 

 

W dniach 29 - 31.05.2015 r. grupa młodzieży biorącej udział w projekcie edukacyjnym "Zwykli niezwykli ku chwale krzywieckim bohaterom wojennym - cykl zajęć edukacyjnych poświęconych losom Ziemi Krzywieckiej z okresu II wojny światowej" realizowanego w ramach konkursu grantowego Bank Ambitnej Młodzieży z Fundacji BZ WBK uczestniczył w wyjeździe do Warszawy. Zasadniczym celem naszego wyjazdu było spotkania było odwiedzenie grobu gen. Bronisława Prugara - Ketlinga na warszawskich Powązkach Wojskowych oraz spotkanie z synem generała - panem Zygmuntem Prugarem - Ketlingiem. Pan Zygmunt spotkał się z młodzieżą na Wojskowych Powązkach, oprowadził młodzież po cmentarzu, opowiedział wiele ciekawych historii związanych z życiem jego ojca - gen. Bronisława Prugara - Ketlinga. Młodzież złożyła kwiaty na grobie generała oraz zapaliła znicze. Panu Zygmuntowi przekazaliśmy skromny souvenir z pamiątkami z Ziemi Przemyskiej. Pan Zygmunt przygotował także upominki w postaci książek dla młodzieży. Młodzież była zachwycona sposobem w jaki pan Zygmunt przekazywał im informacje. Pożegnali go gromkimi brawami. Cały program wyjazdu był skoncentrowany na miejscach ważnych dla historii Warszawy i całego kraju. Młodzież odwiedziła Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego, Sejm, warszawską Starówkę oraz Nowe Miasto z uwzględnieniem miejsc istotnych dla Polski, zwłaszcza z okresu II wojny światowej, Pałac w Wilanowie oraz łazienki Królewskie. Podstaw przedsiębiorczości młodzież mogła nauczyć się na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Oczywiście nie zabrakło też rozrywki dla uczestników wyjazdu. Młodzież odwiedziła warszawskie zoo, zwiedziła Stadion Narodowy pokonując Trasę Piłkarza, ogrody na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik. Ponadto młodzież obejrzała multimedialny pokaz fontann i film w 3D "Na skrzydłach marzeń" w Planetarium przy CNK. Pomimo zmęczenia bardzo napiętym programem młodzież bardzo zadowolona wróciła 1 czerwca 2015 r. nad ranem do domów.

Wycieczka do Warszawy była ostatnim punktem realizowanego programu, który przyniósł wiele korzyści. Młodzież odkrywała karty II wojny światowej utrwalonej w pamięci mieszkańców naszej Gminy, ocalono wspomina wielu osób - pokolenia, które odchodzi. Ważne, że te wspomnienia zostaną już na zawsze w postaci publikacji. Odbyły się też wykłady i spotkania tematycznie związane z programem, powstały filmy [O czym poniżej]. Na koniec należy podziękować p. Agacie Wiśniowskiej, która zmobilizowała społeczność naszej Gminy, zarówno młodzieży, jak i instytucje i dorosłych, by pamięć o naszych przodkach ocalić od zapomnienia.

alt

alt

alt

alt

9 V 2015 odbył się Pieszy Rajd Śladami Bitwy Krzywieckiej w ramach projektu „Zwykli Niezwykli - ku chwale krzywieckim bohaterom wojennym" – cykl zajęć edukacyjnych związanych z losami Ziemi Krzywieckiej. Rajd śladami Bitwy o Krzywczę 11 Karpackiej Dywizji Piechoty z Niemiecka 7 Bawarską Dywizją Piechoty prowadził Piotr Haszczyn. W trzech miejscach omówił ważniejsze aspekty bitwy i rozpoczynającej się na naszym terenie II wojny światowej:

·         na cmentarzu - Losy poległych żołnierzy [modlitwę w intencji zmarłych prowadził ks. proboszcz Janusz Wilusz - któremu serdecznie dziekujemy] odbył się również apel poległych, młodzież zapaliła znicze.

·         w tunelu pod drogą główną - Zachowanie się ludności cywilnej przed i podczas bitwy

·         pod krzyżem na Babiej rzece - Przebieg bitwy.

W pieszej wędrówce wzięli udział uczniowie krzywieckiego Gimnazjum ok. 120 osób wraz z nauczycielami oraz młodzież biorąca udział w programie z całej gminy pod opieką pań świetlicowych, którym dziękujemy za opiekę. Był to prawie ostatni akord Programu. Pozostała jeszcze wisienka na torcie – wycieczka do Warszawy.

alt

alt

alt

alt

27 marca 2015 r. w ramach programu Zwykli Niezwykli - ku chwale krzywieckim bohaterom wojennym odbyły się dwa wykłady połączone z pokazem multimedialnym. Pierwszy – Poszukiwanie zapomnianych grobów ofiar Holokaustu zaprezentowała p. Agnieszka Nieradko z Komisji rabinicznej ds. cmentarzy żydowskich z Warszawy, drugi pt. II wojna światowa na terenie Gminy Krzywcza przedstawił Piotr Haszczyn. Miejscem pierwszej prezentacji powyższych tematów było Gimnazjum w Krzywczy. Słuchaczami byli uczniowie Gimnazjum i młodzież biorąca udział w Programie, powtórzenie wykładów odbyło się  dla wszystkich chętnych w Świetlicy wiejskiej w Krzywczy.

alt

alt

alt

alt

6 marca 2015 roku w Zespole Szkół w Krzywczy odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu edukacyjnego "Zwykli Niezwykli - ku chwale krzywieckim bohaterom wojennym”. W ramach spotkania odbyła się  prelekcja p. Mirosława Majkowskiego - prezesa Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. p.h. "Ponieważ żyli prawem wilka historia o nich głucho milczy" połączoną z prezentacją eksponatów związanych z okresem II wojny światowej (broni, zdjęć, umundurowania). W drugiej części odbyło się  rozstrzygnięcie i wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie literackim "Losy wojenne mojej rodziny". W spotkaniu brał udział p. wójt Wacław Pawłowski, który wręczył dyplomy i nagrody dla wyróżnionych w konkursie.

alt

alt

alt

Szereg działań związanych z realizacją programu rozpoczęło się wykładem p. Huberta Senczyszyna, który omówił strukturę i szklak bojowy 11 Karpackiej Dywizji Piechoty oraz sylwetkę dowódcy gen. Bronisława Prugara – Ketlinga. Po wykładzie swoimi wspomnieniami wojennymi podzieliły się zaproszone osoby, mające w swojej pamięci lub z opowiadań, wydarzenia związane z wojną. Końcowym akordem było obejrzenie dwóch filmów zrealizowanych przez TVP Rzeszów przy okazji rekonstrukcji krzywieckiej bitwy zorganizowanej w 2010 r. w 70 rocznicę walk przez Stowarzyszenie W Dolinie Sanu w Babicach, Gminę Krzywcza, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. i Centrum Kulturalne w Przemyślu. Zostali również przedstawieni uczestnicy programu, którzy pod opieką starszych osób, pracowników świetlic, będą realizować ten program. Trzeba podkreślić zaangażowanie w program wielu osób i instytucji oraz promocję medialną – myślę, że takie przedsięwzięcie dobrze przygotowane organizacyjnie może przynieść tylko korzyści zarówno dla osób zaangażowanych, jak i dla całej Gminy. Osobne zdanie należy się dyrekcji, nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół w Krzywczy, którzy licznie i z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w wykładzie, który odbył się w Świetlicy w Babicach.

Piotr Haszczyn

alt

alt

alt

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.