Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

altSpotkałem się w z informacjami umieszczonymi w internecie, ale też i w przewodnikach, że w Krzywczy znajduje się tablica upamiętniająca rozstrzelanie Żydów mieszkających w miejscowości. Do dziś jej nie znalazłem, bo jej nie ma. Ale na Górze Syjon w Jerozolimie znajduje się tablica, która wspomina wszystkich mieszkańców Krzywczy żydowskiego pochodzenia i ich tragiczne losy. Treść jej jest następująca:

 

Tablica pamięci na górze Syjon, Jerozolima.

Pomnik za dusze świętych i sprawiedliwych naszego miasta Krzywcza nad Sanem i jego okolicach (Przemyśl powiat Galicja). Starzy, młodzi, kobiety i dzieci zostali zamordowani, spaleni i zgładzono ich imiona. Z rąk wojsk hitlerowskich i ich zwolenników. W okresie trzeciej tiszri 16.09.1939.

Ich święta pamięć pozostanie w naszych sercach wiecznie.

DEDYKOWANE przez Stowarzyszenie potomków Żydów Krzywcza i okolic w Izraelu i diasporze

 

Jest to, jak na razie jedyne upamiętnienie ludności żydowskiej mieszkającej kiedyś w naszym miasteczku. W miejscowości tablica upamiętniająca tragiczne losy krzywieckich Żydów miała zostać odsłonięta w 2014 r., ale do dziś II 2018 r. nie została odsłonięta.

Piotr Haszczyn [grudzień 2013]

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.