Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

Zabytkowe nagrobki krzywieckiego cmentarza

 

Na krzywieckim cmentarzu znajduje się kilka zabytkowych nagrobków przeważnie okolicznego ziemiaństwa oto one:

Grupa pomników rodziny Romanowskich herbu Boża Wola właścicieli Ruszelczyc m.in. dr Wacława Romanowskiego Radcy prawnego i domorosłego poety oraz Mieczysława Romanowskiego i jego brata Józefa z kamienia trembuleckiego. Początek XX w. Na uwagę zasługuje osobna kwatera dla mężczyzn i osobna dla kobiet. Obok nagrobek żony Józefa  Janiny z Makowieckich herbu Sas oraz nagrobki osób związanych z rodziną Romanowskich, Makowieckich, Mrogulców.Nagrobek hrabiny Karoliny z Humnickich Dembińskiej. Karolina była córką  hr. Marianny Pinińskiej i Antoniego Humnickiego. Żona Wojciecha Dembińskiego. Marianna Dembińska herbu Rawicz była żoną Jacka Fredry oraz matką Aleksandra Fredry. Wojciech był bratem Marianny więc dla wielkiego komediopisarza oboje byli, jak dawniej mówiono, wujostwem. Co więcej po śmierci Marianny, Wojciech wziął w dzierżawę Benkową Wisznię - rodzinne gniazdo Fredrów. Następnie Dembińscy przenieśli się na teren dzisiejszej gminy Krzywcza. Byli właścicielami m.in. Bachowa i Ruszelczyc. Karolina Dembińska zmarła w 1860 r.Nagrobek greckokatolickiego proboszcza Krzywczy Iwana Borusewicza z początku XX w. Zmarłego 6 VII 1900 r. Kute elementy ogrodzenia, elementy żeliwnego krzyża.Grobowiec rodzinny Joczów i Bocheńskich. Bolesław Jocz uczestnik powstania styczniowego, członek Wydziału Powiatowego w końcu XIX w. Emanuel Bocheński pełnił przez pewien czas funkcję starosty powiatu przemyskiego. Oprócz nich w grobowcu spoczywają ich żony Wiktoria Zachariasiewicz oraz Maria Jocz.Grupa kilku nagrobków zniszczonych w bardzo złym stanie XIX w. z żeliwnymi krzyżami. Poniższy nagrobek został usunięty w 2017 r. leży oparty o ogrodzenie. 


Grobowiec rodziny Starzeńskich z dużą piwniczką. Nagrobek z ok. roku 1858. Pochówki Jadwigi Starzeńskiego l.18 i hrabiego Adama Starzeńskiego uczestnika powstania listopadowego. Nagrobek z bloku wapiennego z widocznymi muszlami skorupiaków. Często błędnie w różnych publikacjach występuje nazwisko Starzyński. Właścicielami Krzywczy byli Starzeńscy herbu Lis.
Nagrobek Stanisława Zajączkowskiego z końca XIX w. prawdopodobnie dzierżawca majątku Chołowice.Grobowiec Tytusa Ossowskiego i prawdopodobnie jeszcze kogoś. Początek XX w. Grobowiec zapadnięty w ziemie. Z kutym ogrodzeniem.Grobowiec rodziny Strońskich herbu Doliwa. Kazimierza Juliusza Strońskigo [który był starostą powiatowym w Nadwornie. Podczas powodzi kierował akcją ratowniczą i osobiście przewoził z zalanych terenów zagrożonych ludzi na wyższe tereny. W wyniku przemoczenia zachorował na obustronne zapalenie płuc i zmarł 18 maja 1909 r.,] i jego matki Teresy z Joczów Strońskiej. Wyremontowany w 2017 r.  Tuż za wyżej wymienionym nagrobek z fragmentem neogotyckiego krzyża. NN.
Nagrobek Władysława Starzyńskiego zmarłego w 1903 r. Na razie nie ma bliższych informacji o tej osobie.

 

Piotr Haszczyn [listopad 2013]

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/


 

Galeria

{gallery}stories/cmentarz_krzywcza_zabytkowe_nagrobki{/gallery}

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.