Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

altMichał Trawnicki [na zdjęciu obok] urodził się w 1925 r. w Hucie Brzusce, gdzie mieszkał z rodzicami i licznym rodzeństwem. Tam też ukończył Szkołę Podstawową, gdzie rozmiłował się w malarstwie. Mimo licznych innych pasji ta były najsilniejsza i najdłużej go pochłania. Od najmłodszych lat mając, gdziekolwiek kawałek papieru rysował ołówkiem. Także, gdy jako 16 letni chłopiec był na  robotach w Niemczech całe niedziele spędzał na rysowaniu. W 1947 roku wraz z rodzina zamieszkał w Krzywczy i wśród zwykłych życiowych zajęć, licznych prac, zawsze znachodził czas, by coś narysować. Misia, jak go od dziecka nazywałem znam od zawsze. Jest w swoich reakcjach bezpośredni i spontaniczny. Lubiłem patrzeć, jak tkał dywany, malował lub grał w szachy. Ale teraz czas przedstawić szerszemu odbiorcy tę postać, która od lat się nie zmienia – te same długie włosy i broda.

Malarstwo Michała Trawnickiego można porównać do odkrytego niedawno malarza Nikifora. Większość rysunków ma prostą formę, ale z licznymi detalami obrazujące rzeczywistość lub wspomnienia, które kryją się gdzieś w zakamarku umysłu i koniecznie muszą być uzewnętrznione na rysunku. Wiele prac to historie zdarzeń, miejsca wspomnień. Niejednokrotnie rysunki wykonywane akwarelą mają dopiski ołówkiem lub długopisem. Czasami historia rysunku jest opisana z tyły, aby nie było wątpliwości czyj to dom lub jaka postać kryje się za węgłem lub stoi w oknie. Kolory mimo upływu lat nadal są żywe o dużym kontraście.  W chwili obecnej [2013] artysta wraca do swoich prac, niekiedy poprawia kontury, opisuje na odwrocie.

Osobny cykl akwarel związanych jest z miejscowymi tradycjami. Rysowane były na zamówienie lub wystawy w Gminnym Domu Kultury w Babicach. Część z tych prac znajduje się w Muzeum w Przeworsku. Można śmiało stwierdzić, że twórczość malarska pana Michała została zauważona  już dawno, ale teraz dzięki nowym formom przekazu jest możliwość jej prezentacji szerszemu odbiorcy.

Inne  prace przedstawiają podróże, wizyty u brata w Wałbrzychu, pejzaże, portrety, martwą naturę. Prezentowane poniżej rysunki to przekrój twórczości malarskiej Michała Trawnickiego. Mam nadzieję, że dzięki pomocy bratanicy Barbary wszystkie prace Krzywickiego Nikifora zostaną uporządkowane, a dorobek artystyczne zwykłego wiejskiego malarza z pasją zostanie zachowany dla potomnych i  będzie wizytówką Krzywczy.

 Piotr Haszczyn

Widokówka Birczy

alt

Dom w Hucie Brzusce

alt

Szkoła w Hucie Brzusce

alt

Dom Jakuba Chorążykiewicza w Krzywczy

alt

Dom Akielaszków w Krzywczy

alt

Dom Fedyków w Krzywczy

alt

Dom Kwasiżurów w Krzywczy

alt

Dom Sobolów 

alt

Dom Kasprowiczów

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

Tak pochowaliśmy Misia - krzywieckiego Nikifora

{gallery}stories/2018-pogrzeb-michala-trawnickiego{/gallery}

 

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.