14 grudnia 2012 r. na budynku krzywieckiej Apteki została zawieszona tablica z historią tego domu. Inicjatorem jej umieszczenia był właściciel Apteki p. Jan Mrozek. To godny naśladowania przykład, że można niewielkim środkami promować historie lat minionych, szanować dorobek poprzedników, którzy korzystali z tego najstarszego drewnianego budynku w miejscowości. Gdy, pan Jan Mrozek zwrócił się do mnie z prośbą, by zredagować tekst tablicy chętnie się za to zabrałem. Jednak materiały, które zostały na niej umieszczone to mała część tego, co udało się już ocalić od zapomnienia. Na tablicy jest również zdjęcie gmachu z roku 1942, co jest rzeczą naprawdę unikatową. Za udostępnienie zdjęcia dziękuję p. Krzysztofowi Gąsce.
Przy tej okazji pragnę przedstawić drogę do zredagowania tekstu tablicy. Pierwsze ważne informacje o budynku uzyskałem od mojego ojca 18 lat temu. Od tego czasu systematycznie gromadziłem informacje na temat przeszłości budynku i ludzi, którzy w nim mieszkali. Za pośrednictwem internetu poznałem wnuczkę rabina Uhriego Evę Meskin z d. Fink, która napisała wprawdzie wspomnienia, ale nie zgodziła się na ich publikację. W bieżącym roku poznałem p. Elżbietę Magnuszewską – Zuver z Chicago, która w tym domu się urodziła i spędziła pierwsze lata swego życia. Powiększała się ilość wiadomości na temat tego budynku, dlatego powstały dwa artykuły i zostały opublikowane na stronie internetowej Krzywcza – Trzy Kultury Rabinówka i Z Kalisza do Krzywczy. Z syntezy tych dwóch artykułów powstał tekst tablicy, który niech świadczy o bogatej historii tego budynku dla mieszkańców gminy oraz turystów.
Z mojej strony serdecznie dziękuję p. Janowi Mrozkowi i jego współpracownikowi p. Mateuszowi Kalinowskiemu za realizację tęj pięknej inicjatywy.
Piotr Haszczyn
Zapraszamy na blog - www.krzywcza.blogspot.com