SALOMEA WESOŁOWSKA
To wspomnienie o zwykłej wiejskiej kobiecie, jakich już mało pozostało w naszej miejscowości. Pamiętam dobrze Salomeę Wesołowską. Pamiętam ją, gdy była u kresu życia. Zawsze, gdy wracała z pola miał płachtę na plecach. Niosła w niej trawę, warzywa lub inne płody rolne. Prosta wiejska kobieta, ale było w niej coś niezwykłego – imię dziś niespotykane, ale i inne umiejętności. Mimo różnych kłopotów i zmartwień pomarszczona twarz była zawsze pogodna, jakby się uśmiechała do świata.
Piotr Haszczyn
Tak pan Jan Chorążykiewicz wspomina panią Salomeę:
Będąc z bratem Józefem w lesie, a raczej na skraju Błociec [skraj lasu nad Ruszelczycami ok. 3 km od Krzywczy]– był to rok 1943 – zauważyliśmy kobietę. Była to Salomea Wesołowska, kobieta w sile wieku. Wyszła nagle z lasu jak z bajki. Dźwigała na plecach wielką wiązkę chrustu przywiązanego na postronkiem. Stąpała ciężko po ziemi, stękała, przystawała. Z jej zachowania widać było nie tylko zmęczenie, ale i wyczerpanie fizyczne. Zapewne była głodna i chciało się jej pić. Na nasz widok przystanęła. Pomogliśmy jej zdjąć chrust i poczęstowaliśmy ją chlebem. Po chwili odpoczynku załadowaliśmy jej wiązkę na plecy, podziękowała nam i odeszła. Widok samotnych kobiet z piętrzącą się wiązką chrustu na plecach nie był rzadkością, a troska o byt rodziny zmuszał je do takiego poświęceń.
Pani Salomea była osobą o niezwykłych umiejętnościach. Potrafiła rozbitemu gliniakowi, potłuczonemu talerzowi, parcelowanemu kubkowi przywrócić pierwotny żywot. Umiała tak misternie podrutować naczynie, że nadal spełniało swoją funkcję użytkową. W tak mistrzowski sposób podrutowanych naczyń nigdzie nie spotkałem, chyba na ekspozycji muzealnej. Była osoba łagodną, dobrą sąsiadką potrafiła nawet karmić piersią rówieśników swojej córki. Nade wszystko była totalnie zakodowana dla dobra rodziny.
15.09.2002 r.