Cmentarz założony w II połowie XIX w. powierzchnia 0,28 ha. Do dzisiaj zachowały się fragmenty dwóch nagrobków. U wejścia do bramy znajduje się mogiła niemieckiego żołnierza pochodzenia austriackiego zmarłego, a może zabitego, ok. roku 1941 o nazwisku Zygmunt Deutsch. Świadkowie (m.in. Marian Legenc) widzieli przez długi czas na krzyżu niemiecki hełm. Okoliczności śmierci były następujące: po ataku Niemiec na Związek Radziecki w 1941 r. w czasie patrolu żołnierz ten został trafiony w środek piersi przez snajpera radzieckiego, który znajdował się w bunkrze nad Kupną. W 1995 r. rodzina zmarłego żołnierza przybyła do Krzywczy w poszukiwaniu mogiły, lecz w owym czasie nie udało się im dotrzeć do świadków i odnaleźć grobu. Do ciekawostki związanej z tym terenem można zaliczyć podziemny tunel, który na swój początek w prezbiterium cerkwi, a wylot na terenie cmentarza.
Piotr W. Haszczyn. Zarys Dziejów Parafii w Krzywczy 1398 - 1998. Krzywcza 1998. Str. 140.
Od czerwca 2010 r. prace porządkowo - zabezpieczające przy cerkwi podjął pan Janusz Śmigielski z grupą przyjaciół. Również dzięki jego inicjatwie odnowiono dwa nagrobki na cmentarzu w Chyrzynce. Nie po raz pierwszy w naszej gminie turystyką i ochroną zabytków zajmują się osoby prywatne [chwała im za to] wyręczając władze, która MA ZAWSZE CZAS.
Na cmentarzu w Chyrzynce znajduje się dwa nagrobki, które dzięki Chołowickiemu poecie zostały w 2011 odnawiany, a cmentarz odkrzaczony. W jednym z grobów jest pochowany Błażej Szafrański ur. 23 września 1924 zm.1901 r. - o czym zaświadcza zachowany pomnik. Jego córka Sofia wyszła za mąż za greckokatolickiego duchownego ks. Włodzimierza Wenhrynowycza, a ich syn Stepan Wenhrynowycz był duchownym greckokatolickim i ukraińskim działaczem społecznym w Sanoku - urodził się w Chyrzynce w 1897 r.
W drugim grobie, jak głosi inskrypcja są pochowani: Grigori Szwed zm. 3 lipca 1915 r. i Tacjanna Szwed zm.30 maja 1937 r.
Piotr Haszczyn [aktualizacja kwiecień 2025 r.]
RATUJMY CERKIEW W CHYRZYNCE
W przemyskiej siedzibie Starostwa Powiatowego w Wydziale Geodezji 18 marca br. odbyło się spotkanie przedstawicieli Nadleśnictwa Krasiczyn, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i Stowarzyszenia „Wrota Karpat Wschodnich” w sprawie zrujnowanej cerkwi w Chyrzynce gm. Krzywcza. Ustalono m.in., że w celu podjęcia dalszych działań zmierzających do odrestaurowania świątyni, Lasy Państwowe, aktualny właściciel nieruchomości, przekażą ją za pośrednictwem Starostwa „Wrotom”. Aby mogło to nastąpić, konieczne jest wyodrębnienie z kompleksu leśnego działki, na której stoi cerkiewka. KOSZTY POMIARU GEODEZYJNEGO WYNOSZĄ 3 TYSIĄCE ZŁOTYCH. Nadleśnictwo ich nie pokryje. Do sfinansowania całości zobowiązały się „Wrota”. Stowarzyszenie jednak nie dysponuje takimi środkami. NIE MAMY ZATEM INNEGO WYJŚCIA, MUSIMY PROSIĆ O POMOC WSZYSTKICH, KTÓRYM LOSY CERKIEWKI W CHYRZYNCE NIE SĄ OBOJĘTNE. Niżej podajemy dane do konta Stowarzyszenia. LICZY SIĘ KAŻDA, NAWET NAJMNIEJSZA WPŁATA. LICZY SIĘ TEŻ CZAS. SPRAWA JEST PILNA! Wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na ten cel i będą skrupulatnie rozliczone. CERKIEWKĘ MOŻNA URATOWAĆ!!!
Nr konta: 80 9113 1014 2003 5001 5399 0003
LOT Wrota Karpat Wschodnich
ul. Rynek 8
37-740 Bircza
KONIECZNIE Z DOPISKIEM W TYTULE PRZELEWU: NA CERKIEW W CHYRZYNCE
Tu można znaleźć więcej informacji na temat cerkiewki i działań prowadzonych dla jej ocalenia:
nk.pl informuje http://forum.gazeta.pl/
nk.pl informuje http://nk.pl/
CHYRZYNKĘ MOŻNA URATOWAĆ!!! PROSIMY O POMOC!!!
Tomasz Gierula (prezes Stowarzyszenia „Wrota Karpat Wschodnich”, Bircza)
Zdzisław Sierpiński (Kraków)
Janusz Śmigielski (Chołowice)
Agata Tarnas-Tomczyk (Wrocław)
Zapraszamy na blog - www.krzywcza.blogspot.com