Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

Od maja do grudnia 2015 r. towarzyszyłem budowniczym Zielonego Mostu na każdym etapie jego konstrukcji. Wykonałem około 600 zdjęć dokumentując jego budowę. Fotografie z opisem na bieżąco były umieszczane na fb, ale z początkiem roku 2016 r. bez mojej wiedzy profil Gmina Krzywcza został przekształcony  w stronę i pozostały tylko zdjęcia. Poniżej prezentuję kronikarski zapis budowy mostu oraz zdjęcia, które dziś już są historią.

Most ma 120 m długości. Szerokość jezdni wynosi 3,5 m (2,5 m – pas ruchu i 1 m – opaska), szerokość ścieżki rowerowej to 3 m. Łuk nad mostem ma 110 m długości, rozpiętości i 11 m wysokości. Nośność obiektu wynosi 40 t.

Piotr Haszczyn [grudzień 2016] 

25 maja 2015 r. zlikwidowano przeprawę promową Krzywcza - Chyrzyna. W swój ostatni kurs krzywiecki prom o nazwie Delfin wykonał, krótko przed godziną 11.00. Grupka osób z Chyrzyny odprowadzała go wzrokiem być może ze wzruszeniem. Następnie prom został wyciągnięty z wody przez ciężki sprzęt, gdzie pracownicy Rejonu Dróg Publicznych w Przemyślu wykonują jego demontaż. Przeprawa promowa w tym miejscu działała co najmniej od roku 1788. Kawał historii, ale idzie nowe, które za kilka lat też już będzie historią.

alt

9 czerwca

Lada dzień ruszą właściwe prace przy budowie mostu na Sanie Krzywcza - Chyrzyna. Sprawy formalne są załatwione. Uroczyste przekazanie terenu pod budowę wykonawcy w obecności Starosty przemyskiego Jana Pączka Wójta Gminy Krzywcza Wacława Pawłowskiego, wice wójta Wojciecha Sobola, przedstawicieli projektantów, nadzoru, Rejonu Dróg. Co by nie powiedzieć historyczna chwila.

alt

16 czerwca

Raport z budowy mostu Krzywcza - Chyrzyna z dnia 16 VI 2015. Rozpoczęły się prace przy budowie przyczółków mostu.

alt

22 czerwca

Raport z budowy mostu Krzywcza - Chyrzyna z dnia 22 VI 2015. Została wykonana podwalina pod fundament po stronie Krzywczy. Jutro ruszają prace zbrojeniowe. Po stronie Chyrzyny trwają prace przy budowie podwaliny pod fundamenty mostu.

alt

6 lipca

Kolejny raport z budowy mostu Krzywcza - Chyrzyna - 6 lipca 2015. Most rośnie coraz wyżej. Jak przy każdej budowie nie brakuje problemów, ale najważniejsza wiadomość jest taka, że rośnie i będzie rósł coraz szybciej.

alt

17 lipca

Cienie robotników odbijają się w sanie, a z nimi rosnący most. Ludzie jak widać jakoś sobie radzą. Krypa prywatnie nadal kursuje.

alt

21 lipca

Prace przy moście ciągle posuwają się naprzód - bo innego wyjścia już nie ma. Prace przy szalunkach i zbrojeniu fundamentów most potrwają jeszcze tydzień - później betonowanie.

alt

3 sierpnia

Tak będzie wyglądał most na Sanie Krzywcza - Chyrzyna. Piękny prawda? Warto było czekać. Za przekazane zdjęcia dziękuję panom kierownikom budowy.

alt

5 sierpnia

Zdjęcia z budowy mostu Krzywcza - Chyrzyna z dnia 3 VIII 2015 r.. W dalszym ciągu trwa budowa fundamentów nośnych na konstrukcję mostu. Zbudowana została również, od strony Chyrzyny, droga techniczna na Sanie dla dźwigu w celu montażu elementów mostu. Trwają prace przy budowie drogi dojazdowej do przeprawy.

alt

10 sierpnia

Widać już gotowe fundamenty mostu Krzywcza - Chyrzyna. Obecnie powstają dodatkowe elementy wzmacniające fundament, powiększana jest droga techniczna na Sanie, zwożone elementy konstrukcji, trwają prace ziemne przy drogach dojazdowych. Pracy jest jeszcze dużo, ale ich tempo jest imponujące. Po tygodniu widać bardzo duże zmiany.

alt

15 sierpnia

Do fundamentów mostu dobudowano elementy do przęseł.

alt

 

14 września

Spawacze kończą spajać 2/3 mostu z elementów, które połączą brzegi Sanu. Kolor już taki jak na wizualizacjach. Jeszcze miesiąc może dwa i........będzie most.

alt

alt

29 września

Kolejny raport z budowy mostu Krzywcza - Chyrzyna: żelbetonowe przyczółki prawie gotowe, również nasyp od strony Chyrzyny również. Jak informują wykonawcy w piątek w godzinach popołudniowych odbędzie się połączenie elementów żelbetonowych z żelaznymi przęsłami. Jeśli pogoda dopisze otwarcie mostu już niedługo. Władze Gminy i mieszkańcy Chyrzyny powinni już zastanawiać się nad uroczystością oddania mostu do użytku.

alt

2 październik

Dziś miało odbyć się połączenie elementów żelbetonowych z żelaznymi przęsłami na budowie mostu Krzywcza - Chyrzyna, ale się nie odbyło. Jak informują wykonawcy odbędzie się we wtorek 6 października. Póki co nowy pejzaż z historycznego przewozu.

alt

6 październik

Dziś odbywał się montaż elementów żelbetonowych z żelaznymi przęsłami na budowie mostu Krzywcza - Chyrzyna do godziny 17.00 trwały prace przygotowawcze. Być może udało się i te zdjęcia nie są już aktualne. Podziękowanie za pomoc przy robieniu zdjęć skrzydlatemu ptakowi. Póki, co trzeba iść w wodę.

alt

alt

9 październik

Prace na moście Krzywcza - Chyrzyna nabierają ostatecznego kształtu. Połączono przęsła żelbetonowe ze stalowymi. Obecnie trwają prace szalunkowo - zbrojeniowe pod betonowanie. Dziś pierwszy raz stałem na tym moście.

alt

25 październik

Most w jesiennych barwach. Jeszcze miesiąc może ciut więcej i.....

alt

2 listopada

Dziś na placu budowy mostu Krzywcza - Chyrzyna montowano środkową część przęsła. Jutro robotnicy będą mogli przejść już po moście. W najbliższym tygodniu będą montowane łuki podtrzymujące konstrukcję mostu.

alt

5 listopada

Oba brzegi Sanu połączone. Robotnicy już przechodzą suchą nogą na drugą stronę.

alt

9 listopada

W najbliższym tygodniu budowany most Krzywcza -Chyrzyna uzyska ostateczną bryłę. Rozpoczął się montaż łuków, do których będzie podwieszony most. Rozpoczęto również prace przy układaniu ostatnich warstw i krawężników przed położeniem asfaltu na drodze dojazdowej do mostu.

alt

13 listopada

W dniu dzisiejszym montowano ostatnie [środkowe] elementy łuków. Jutro montowanie naciągów, poniedziałek betonowanie środkowego przęsła. Prace będą trwały przez cały weekend. Mikołajkowy termin oddania mostu do użytku całkiem realny.

alt

23 listopad

Na budowie mostu ze względu na stan wody opóźnienia. Woda zalała drogi techniczne w korycie Sanu i nie mogą pracować dźwigi do montażu ok.50 naciągów. Ale sytuacja za dzień, dwa będzie opanowana. Są budowane nowe drogi. Tempa nabierają prace przy drodze dojazdowej od strony Krzywczy, która ma być gotowa na koniec tygodnia. Ale most już się nieźle prezentuje i z daleka i z bliska.

alt

29 listopada

Czy to deszcz czy słoneczna spiekota, na moście robota wre. Może nie tak jakby chcieli wykonawcy, ale zawsze do przodu. Kolejna porcja zdjęć. Gracja i szyk. Dla projektanta wielkie BRAWO!

alt

4 grudnia

Budowa mostu na finiszu. Zamontowano już wszystkie elementy podtrzymujące most. Jutro betonowanie środkowej części mostu.

alt

7 grudnia

Rozpoczyna się montaż barierek i asfaltowanie dróg dojazdowych.

alt

18 grudnia

Asfaltowanie powieszchni mosto oraz inne prace wykończeniwe.

alt

21 grudnia

Na moście już świeci się zielone światło. Oficjalne otwarcie Zielonego mostku nastąpi 23 grudnia 2015 r. o godzinie 10.30 po 197 dniach budowy. Mieszkańcy Chyrzyny już korzystają z nowej inwestycji.

alt

23 grudnia

Most oficjalnie otwarty. Najpierw, jak tradycja każe most został poświęcony, a następnie przecięto wstęgę. Wśród gości honorowych był konstruktor most mgr inż. Piotr Wanecki z Gliwic, któremu serdecznie dziękujemy za wspaniałą konstrukcję. Do licznie zgromadzonych mieszkańców Chyrzyny i Krzywczy, również radnych, sołtysów przemówili przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Podkreślano wyjątkowość chwili i zasługę wielu osób, które przyczyniły się do efektu końcowego. Szkoda, że w tym historycznym momencie, na oficjalnym otwarciu, zabrakło głosu mieszkańcom Chyrzyny.

alt

alt

Konstruktor mostu mgr inż. Piotr Wanecki z Gliwic

alt

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/

Linki

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt


 

 

 

 

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.