Krzywcza.eu - Dla wszystkich, którzy dobrze wspominają lata spędzone w Krzywczy.

15 lutego 2018 r. w świetlicy w Krzywczy były kręcone zdjęcia do filmu Jana Jakuba Kolskiego pt. "Ułaskawienie". Przez niemal cały dzień trwały pracy przy doborze kostiumów, scenografii i charakteryzacji. Większość tych prac była wykonywana w Węgierce, gdzie również były kręcone sceny do tego filmu. W pracach tych brała udział 19 osobowa statystów z naszej Gminy. Wśród nich byłem i ja. Statyści otrzymali ubrania oraz zostali uczesani na modę lat 60-tych XX wieku. Scenografia świetlicy nie była wyszukana. Trzy ściany pomalowane na brązowo, na ścianie ekran z białego płótna, zwykłe ławki i działający sprzęt kina.

Do naszej świetlicy przyjeżdża kino objazdowe, wyświetlana jest Kronika Filmowa z 1968 r. W rolę widzów, tego nietypowego seansu, wicielili się mieszkańcy naszej Gminy: dzieci, młodzież, odrośli. Wśród aktorów z filmu był 10 letni chłopiec, dla którego był to debiut filmowy. Zapewne w filmie będzie to może minutowe ujęcie, ale na zawsze już krzywiecka świetlica pozostanie utrwalona na wielkim ekranie. Po ostatnim ujęciu zapanowała wielka radość wśród ekipy filmowców, którzy świętowali zakończenie zdjęć do tego filmu. Sam Jan Jakub Kolski nie ukrywał wielkie radości po zakończonej pracy. W prywatnej rozmowie zdradził mi, że będzie to „dobry film”. Teraz z niecierpliwością będziemy czekać na premierę „Ułaskawienia”, do którego małe ziarenko dołożyli mieszkańcy naszej gminy.

 

27 stycznia 2018 r. w ramach obchodów Dnia Holokaustu Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu oraz Społeczny Komitet Pamięci im. Mojżesza Schorra zorganizowały spotkanie, na którym mgr Józefa Kostek wygłosiła referat pt. Judaica - odkrywanie znaczeń. Spotkaniu towarzyszyła wystawa pt. Ślady pamięci składająca się ze zdjęć autorstwa Józefy Kostek, Piotra Haszczyna, Adama Erda oraz prac Bożeny Fortuny-Skibińskiej. Wystawę Judaików przygotowała Domicela Grosman-Klima. Moje zdjęcia przedstawiały macewy ocalałe na krzywieckim kirkucie. 

Piotr Haszczyn [styczeń 2018 r.]

 Piotr Haszczyn