^Góra

EasyCookieInfo

Licznik odsłon

046002
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
215
606
2587
37736
15203
22978
46002

Your IP: 107.21.169.9
2018-12-19 03:04

Kuchnia krzywiecka

Polecamy

 

 

Newslatter

Zapisz się do naszego Newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zbieranych w niniejszym formularzu przez Krzywcza - Trzy Kultury, w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.). Przyjmuję do wiadomości, iż niniejszą zgodę mogę odwołać w każdym czasie.* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez lub na zlecenie Krzywcza -Trzy Kultury, za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1030 z późn. zm.).* Aby otrzymać zniżkę, potwierdź adres e-mail w wiadomości, którą do Ciebie wysłaliśmy. * Kod nie obowiązuje przy zakupie produktów przecenionych i nie łączy się z innymi promocjami. * Pole obowiązkowe

Gościmy na:

Okres II wojny światowej

Okres II wojny światowej

13 IX 1939 r. Krzywczę zajęli Niemcy i od tego czasu rozpoczął się ciężki okres dla szkolnictwa. Nie zachowały się też żadne dokumenty z tego okresu. Zapewne tak jak w Babicach zgodnie z rozporządzeniem władz niemieckich otworzono szkolę 20 XI 1939 r. Kadrę pedagogiczną stanowili przedwojenni nauczyciele Bronisława Rydz i siostra Aniela Burówna, która w 1940 r. została przez władze niemieckie usunięta ze szkoły. W jej miejsce pracę rozpoczęła Matylda Rydz. Religi uczył ks. Władysław Solecki, następnie Ks. Edward Brodowicz. Wilhelm Hetper był na wojnie i wrócił do pracy w szkole w 1945 r. Nauka odbywała się w domach opuszczonych przez Żydów oraz w Domu Ludowym – obecnie świetlicy. Zgodnie z rozporządzeniem władz niemieckich w szkole uczono pisać i czytać w języku polskim, rachunków, gimnastyki, rysowania, nauki o naturze oraz prac ręcznych. Tajnym nauczaniem zajmowała się Bronisława Rydz. O szczegółach tej działalności nie ma jednak informacji.
W budynku pożydowskim za kamienicą Schächtera utworzono szkolę ukraińską. Wybudowano też nową szkołę. Na wniosek wójta Prokopa [Ukraińca] rozebrano starą szkołę. Do wybudowania nowej drzewo pozyskano z kilku opuszczonych domów, a w fundamentach wykorzystano macewy z miejscowego cmentarza żydowskiego. Budynek służył przez wiele lat obecnie mieści się w nim sklep wielobranżowy.

Piotr Haszczyn [sierpień 2017]

Zapraszamy na blog  - http://krzywcza.blogspot.com/

Linki

Łatwy dostęp do innych przedsięwzięć internetowych, które są powiązane z Portalem Krzywcza Trzy Kultury oraz stron związanych z Krzywczą.

 

Blog Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Krzywcza Trzy Kultury Facebook - Gmina Krzywcza Facebook - Hobbitówka

Parafia Krzywcza

Hobitówka

strona www

alt alt alt alt alt

 

 

Copyright © 2018. Krzywcza - Trzy Kultury  Rights Reserved.